Аудіо Активи DALI. Огляд DALI Zensor 1 AX + Marantz HD-CD1
Про них багато не пишуть і не говорять. Тому чисто з цікавості я вирішив поритися в потайничках «Мюзік Холу» з надією, що «в Греції все є ...». Моя цікавість увінчалося успіхом. Виявилося, що, якщо не все, то дещо справді має місце бути, і це дещо називається DALI Zensor 1 AX.
Отже. З першого погляду ці колонки вражають своїми мікро габаритами. Ні, ви собі тільки уявіть - Висота 274 мм, Ширина 162 мм і глибина - 240 мм. При цьому, розробники примудрилися встановити СЧ/НЧ - фірмовий динамік з мембраною з паперового волокна, армованого деревними волокнами діаметром 130 мм, і ВЧ-випромінювач з м'якої тканини діаметром 25 мм.
Але це ще не все. У лівій колонці розташований цифровий підсилювач з вихідною потужністю 50 Вт, який працює в класі D без зворотного зв'язку і видає сигнал на обидва гучномовця. Тому і називається «провідною», а права - «відомою». Акустична система оснащена вбудованим модулем Bluetooth, який передає потоки аудіо файлів в бездротовому режимі з підтримкою бібліотеки кодеків AptX.
Якщо ви віддаєте перевагу лінійний варіант прослуховування музики, то конструктори фірми DALI передбачили два входи - один для під'єднання міні штекера діаметром 3,5 мм, а другий - оптичного кабелю TosLink. Щоб з'ясувати причину порушення сигналу, на корпусі лівої колонки встановлений світлодіод. Якщо це аналоговий пристрій, то горить зелений колір, цифровий подає помаранчевий сигнал, Bluetooth - синій. Все дуже просто.
Після вивчення лицьовій панелі пора переходити до тилової. У лівій передбачені розетка для підключення колонки до мережі, входи для під'єднання міні штекера, оптико-волоконного кабелю і труби фазоінвертора, що з урахуванням компактних габаритів акустичних систем і навіть частотного діапазону (53 - 26 500 Гц) може служити прекрасною підмогою. Ну а якщо ви великий любитель басів, то конструктори передбачили вихід на сабвуфер. До речі, в портфелі фірми DALI передбачено цілий спектр відмінних апаратів подібного роду, багато з яких отримали нагороди аудіо журналів різних країн.
Як джерело музичних записів був задіяний програвач компакт-дисків Marantz HD-CD1. Про нього я вже писав в одному з попередніх оглядів. Свого часу він мені дуже сподобався свій музикальністю, драйвом, універсальної подачею музики різних жанрів. Чисто зовні компоненти також приємно гармоніюють один з одним. Тому, вибір був не випадковим. Тепер залишилося тільки прогріти DALI Zensor 1 AX, правильно їх встановити і насолоджуватися Музикою.
Почнемо з місця розташування. Тут передбачено три варіанти - настінний, для цього є спеціальний отвір. Однак, в цьому випадку повністю закривається труба фазоінвертора. Поличний. Залежно від розмірів кімнати, колонки можна встановити хоча б на полицю з боків телевізора. І третій - самий трудомісткий, але найкращий. Я маю на увазі поставити на стійки. Зробіть самі, купіть, але навіть для таких компактних гучномовців ви ПОВИННІ мати стійки! Розробники рекомендують встановлювати їх на відстані 10 - 30 см. І тоді DALI Zensor 1 AX НЕ зазвучать, вони заграють. Більше мені нічого додати, але метод наукового тику в пошуку кращого місця розташування ніхто не відміняв.
Якщо простежити шлях проходження цифрового сигналу в підсилювачі колонки, то на оптичному вході він зчитується з частотою масштабування 16 біт/32 кГц - до 24 біта 176,4 кГц. Оптичний сигнал надходить в процесор цифрової обробки сигналу, а потім - в підсилювач. Як аналоговий, так і Bluetooth сигнал, надходять через Аналогово/Цифровий Перетворювач, де перетворять свою аналогову форму в цифровий сигнал з розрядністю 24 біта/96 кГц. Процедура семпліювання аналогового сигналу з ресивера Bluetooth допомагає зробити шуми більш випадковими і музичними.
Розробники фірми DALI підтримують «політику невтручання» в аудіо сигнал і тому не сприймають ніякої еквалізациі в процесорі цифрової обробки сигналу. Основна функція даного пристрою - контролювати обмеження по рівню, який не перевищує максимальну амплітуду сигналу, і таким чином зберегти його чистоту і міць в будь-якому діапазоні частот.
Підсилювач отримує шірокомодулірованний сигнал з частотою 384 кГц від процесора, який потім посилюється в підсилювачі без зворотного зв'язку потужністю 50 Вт. Потім посилений сигнал подається на пасивний кросовер, який розподіляє його на динаміки.
Після технічного огляду приступаємо до прослуховування. Навіть, незважаючи на габарити, DALI Zensor 1 AX потребують прогріванні. Два - три дня прогону цілком достатньо для того, щоб спочатку шорстке звучання перетворилося в свіжу, динамічну і детальну звукопередачу. Завдяки рівню звукового тиску (104 дБ), DALI порадували багатством нюансів.
Перш за все, звучання мені здалося знайомим, хоча це було перше знайомство з Zensor 1. Все досить просто. Незважаючи на габарити, акустичних систем, DALI - це DALI, тому фірмовий почерк і характер залишаються без змін. Виконання характеризується своєю злагодженістю, темпом і насиченістю в середньочастотному спектрі. Низи, звичайно, мають свою специфіку, проте радують точністю і виразністю. Найбільше мені сподобався рівний тональний баланс у всьому частотному діапазоні. Кожен інструмент чітко позиціонується на об'ємної сцені. Як приклад можна привести таких виконавців в «скорострільних» жанрах, як Angra, Dream Theater і так далі, де велика кількість електрогітар з перевантаженням сприймається чітко і вносить свій неповторний забарвлення в основну тему.
Про вокальних творах багато писати не буду, оскільки DALI відтворює цей жанр надзвичайно майстерно, витончено і натурально, незважаючи на параметри колонок. Навіть «малятка» Zensor 1 AX проявили себе чудово. Завдяки правильному розташуванню гучномовців, спостерігалося повна відсутність стоячих хвиль, і відображення звукових сигналів від стін голоси були спрямовані точно на слухача.
І останнє - відтворення камерної музики. Це, напевно, найголовніший козир акустичної системи. Перше, на що звертаєш увагу - натуральна передача інструментів. Іноді просто виникало питання - як подібні випромінювачі здатні передати все багатство тембрів струнних інструментів, клавесина, бархатистість глибини деки гітари і особливо натуральність скрипки в високих регістрах без найменшого натяку на жорсткість. Швидше за все, тут позначається ретельно продумана конструкція цифрового підсилювача і фірмовий дизайн Zensor 1 AX.
Підведемо підсумки
Якщо відповідати на класичне запитання: «Купив би я собі DALI ZENSOR 1 AX»? То зразу готовий відповісти позитивно - так, купив би. У малогабаритних кімнатах це ідеальний і універсальний варіант. І не тільки завдяки якості звуковідтворення, за що я б поставив колонкам відмінну оцінку, але з технічної точки зору, тобто наявності відмінного вбудованого підсилювача. Фактично ми отримали три компонента, які забезпечують рівень, якості, що перевищує суму окремих пристроїв. Природно, щоб добитися оптимального результату, потрібно знайти відповідне місце для правильної установки акустичних систем. Додаткові витрати варті того. Не вірите? Послухайте і переконайтеся самі.