Вбудована акустика DALI Phantom S-280
Добре, коли житлоплощу дозволяє відвести окреме приміщення під домашній кінотеатр або стереосистему. Однак більшість меломанів-городян, що живуть в тісних квартирах, часом змушені навіть відмовлятися від покупки вподобаних напольниками, оскільки їх немає де ставити. Ми знайшли ідеальне рішення. І воно підійде навіть для затишній квартирки-студії.
Цікаво, кому в DALI в голову прийшла смілива ідея спроектувати величезні колонки з «фасадом» висотою півтора метра, але у вигляді вбудованих в стіни конструкцій? Такі системи безумовно завеликий навіть за мірками наймасштабніших театральних інсталяцій. Щоб створити на дому кінозал з багатоканальної системою, здатною обрушити на слухача не один кіловат звукових ефектів, за очі вистачає АС і поменше - вибір таких в сучасній серії Phantom CI обчислюється більш ніж десятьма моделями. Схоже, розробники флагманських "двісті вісімдесятих» переслідували іншу і куди більш амбітне завдання. Вони вирішили замурувати в стіни справжній High End!
Кожна «плита» S-280 (колонкою це назвати складно через малу глибину конструкції) важить 35 кілограмів. Маса в основному доводиться на шість драйверів і значний передній щит, зроблений цілком з листа MDF і посилений по периметру алюмінієвим профілем. Щоб система без клопоту ставилася і міцно трималася в ніші, прорізаної в гіпсокартоні, зі зворотного боку АС передбачені потужні поворотні «лапи», затягнення з боку лицьової панелі. Для монтажу «плити» досить забезпечити глибину ніші небагато чому більше 10 сантиметрів. А це означає, що інсталювати найпотужнішу 400-ватну акустику можна навіть в приміщенні, де на рахунку кожен квадратний метр вільної площі. А після установки зробити її взагалі невидимою за допомогою великого металевого перфорованого гриля, який за дві секунди кріпиться на магнітах і повністю закриває передню панель.
У будь-якому «плоскому» форм-факторі забезпечити досить великий внутрішній об'єм проблематично: стінки доводиться робити якомога тонше, але при цьому вони не повинні ставати джерелом вібрацій. Це завдання в DALI вирішили за допомогою алюмінієвого каркаса, встановленого на зворотному боці. Він надає належну структурну жорсткість всьому особовому щиту. А вже на каркас ставиться тонкостінна оболонка з вінілу, задемпфированная і герметизована гумовими вставками. Забігаючи вперед скажу, що такий інтегрований «корпус» (він, до речі, є не тільки у гігантських «фантомів» - застосовується також в моделях S-180 і S-80) дійсно вийшов акустично нейтральним. Для прослуховування колонки були врізані не в стіни, а у відкриті несучі панелі, але навіть при такій відкритій установці корпусних резонансів в звучанні помічено не було.
Найбільш інтригуюче - склад драйверів. У центр поміщений гібридний ВЧ-модуль з 29-міліметровим тканинним куполом і плівковою мембраною (17 х 45 мм) фірмового «магнітостатіческого» супертвітер. Точно такий же елемент використовується в серії Rubicon, а це прямо говорить про те, до якого класу належать флагмани Phantom. Послабивши гвинти, центральний модуль можна розгорнути - це необхідно для тих випадків, коли S-280 встановлюється на місце центрального каналу, і стрічковий випромінювач треба перевести з горизонтального положення у вертикальне (для правильної дисперсії випромінювання). До речі, виробник згадує і можливість використання S-280 в якості саундбара, але з цією заявою він явно погарячкував. Для цього слід було б у кожному стовпчику передбачити роздільне підключення лівого і правого каналів, а панель терміналів у нього лише одна і зроблена під Однопровідна підключення.
Симетрично щодо ВЧ-збірки розташовуються 20-сантиметрові головки з фірмовими коричневими дифузорами з суміші целюлози і деревних волокон. Вони не мають вираженого власне «мембранного» резонансу і досить легкі, щоб лінійно відтворювати широкий діапазон аж до верхньої середини. Однак найважливішою перевагою драйверів є елементи магнітної системи, спечені з м'якого магнітного компаунда SMC. Точно такий же матеріал застосовується на флагманської серії Epicon і дозволяє отримати в «приводі» високий силовий фактор поряд з малою електричну провідність (тим самим створюється ефективний бар'єр для вкрай небажаних вихрових струмів).
Найбільш ефектно виглядають, напевно, 25-сантиметрові карбонові «блюдця» низкочастотников, але обидва драйвера є пасивними випромінювачами. Втім, вони досить просунуті - з алюмінієвим кошиком, оптимізованим по жорсткості симетричним зворотним підвісом і підібраною рухомий масою.
Так що насправді число активних смуг у S-280 набагато менше числа головок. Данські інженери вибрали конфігурацію 2?, віддавши весь нижній і середній діапазон (до 3000 Гц) двох паралельно увімкнених 20-сантиметровим голівках, а верхній - купольному твитер (стрічковий випромінювач починає працювати лише з 15000 Гц). На жаль, про порядок і тип застосованих фільтрів нічого не говориться. Зате наводиться максимальний рівень розвивається звукового тиску, який досягає 112 дБ. Це аж ніяк не мало - систем, здатних видати порівняні значення гучності в повному діапазоні без допомоги сабвуфера, на ринку не так вже й багато навіть серед підлогових моделей.
Коли S-280 починають звучати в двоканальному режимі, відразу ж звертаєш увагу на повновагового здаються джерел в просторі. Воно виходить не таким глибоким, як від ретельно виставленої стереопари корпусних колонок, але в сцені все одно є виразні ознаки глибини. Упевнений, ці задатки до тривимірності можна висловити ще краще, якщо перед врізкою систем в стіни знайти «на слух» відповідну стереобазу. Не останнє значення буде мати і висота монтажу. Оптимальним варіантом бачиться установка прямо від статі або від плінтуса. В цьому випадку пищалки виявляються точно на висоті голови сидячої слухача. Заодно дам ще одна порада: не ставте диван спинкою впритул до задньої стіни. Невеликий простір позаду необхідно, щоб в басовому діапазоні не були помітні стоячі хвилі, що неминуче виникають в будь-якій кімнаті.
Спочатку ми слухали музику з мережевого ресивера Cary з імпульсними підсилювачами, але системи явно заслуговують вищого за класом тракту. Чи не виникало відчуття, що численні драйвери працюють вроздріб. Звучання незбиране, смуги відмінно зістиковано не тільки по АЧХ, але, схоже, і по фазі - висока інформативність зберігалася у всьому діапазоні. Для нашого універсального джерела/підсилювача вона була навіть дещо надмірною - крім музичних деталей можна було зауваж і підфарбовування, що вноситься недорогим цифровим трактом.
Загальний тональний баланс критики не викликав. Захід в найнижчі частоти впевнений. Характер ударних чіткий і не змазаний. У середній смузі не було відвертих їдких відтінків, Лише на його нижню частину (200 - 350 Гц) припадає легкий акцент. Не скажу, що він сильно дратував, просто заважав відчути реальний клас акустики.
Виявилося, що нейтралізувати це відхилення можна установкою пилозахисних сіток. До речі, звернули увагу, як зроблені грилі? Вони перфоровані не по всій площі, а вибірково, та ще й отворами різного розміру. Такі грати служить широкосмуговим фільтром, який має свою специфічну АЧХ пропускання. І вона, накладаючись на основну, створює умови для більш зваженого звучання. Загальна гучність злегка послаблюється, зате виразно краще читається бас, зникає легка гулкость, прояснюються високі складові.
Зробивши це відкриття, ми вирішили випробувати S-280 і в тракті з датським інтегральніком Densen. Очікування, що звучання з аудіофільских компонентами прочиниться з нового боку, не виправдалися. Воно просто відкрилося заново!
У просторі з'явилася чітка багатоплановість. Формально глибина не посилилася, але віртуальні джерела на передньому краю сцени отліпла від стіни, висунулися на слухача і сфокусувалися в досить чітких контурах. Така об'ємно-образна трактування в принципі майже рівноцінна традиційній стереофонічною.
Друга істотна зміна читалося в високому регістрі. Він значно додав у мікродінамікі і чистоті. Жодного разу в звучанні не проявилися якісь відволікаючі або агресивні артефакти. У кімнаті з'явився виразний «повітря», причому витягнута з записи акустична атмосфера при переході від одного треку на інший змінювалася настільки явно, що прослуховування не хотілося припиняти навіть через кілька годин. А таке залучення, як відомо, здатні створювати лише системи, здатні звучати, не додаючи в відтворення власних відтінків.
Джерело: http://www.salonav.com