Активна бездротова акустика DALI Callisto
Всім відомо, як винахідливі в електроакустиці датські інженери. Ось вам ще одне підтвердження - висококласна бездротова аудіосистема на базі новітніх активних колонок DALI Callisto. І зараз ми випробуємо відразу два унікальних пристрою. А точніше, навіть три ...
Гості з майбутнього
Тонкі довгі смуги з білих світлодіодів, розташовані під пилозахисними грилями і вказують на обраний рівень гучності - ось, мабуть, і все помітні зовні риси, що натякають на неординарність нових активних систем Callisto. Але, на відміну від більшості представлених на ринку стереофонических Bluetooth-колонок, ця індикація є на кожній АС і пов'язано це з тим, що данська розробка створена за зовсім іншими і десь навіть унікальним принципам. У стереопарі, наприклад, немає провідною і відомою колонки - ліва абсолютно ідентична правій. Більш того, Callisto є, строго кажучи, не зовсім «Синьозубого» - для бездротової передачі сигналу на АС використовується власний протокол. Але про нього - трохи пізніше.
варіанти
У новій гамі можна вибирати між полочнікі Callisto 2 С і більш дорогими підлоговими Callisto 6 C. Як видно по фото, у них багато спільного. Корпуси мають однакову ширину і глибину, вони виконані з 25 міліметрових плит MDF, доповнені внутрішніми перегородками і однотипними округленими лицьовими щитами. Акустичне оформлення у компактної моделі - фазоинвертор, налаштований на 46 Гц. У підлогових версій - здвоєний фазоинвертор зі зниженою до 40 Гц резонансною частотою. Всі порти розташовуються позаду.
За верхній діапазон в Callisto відповідає гібридна збірка - твітер з 30-міліметровим м'яким куполом і плівковий рівноважний випромінювач розміром 17 х 45 мм, який розміщується вище в круглому отворі під дрібнопористої пилезащитной сіткою. За середину і бас - фірмові головки з 17-сантиметровими дифузорами з легкої довговолокнистої целюлози (по одній в кожному поличному моніторі, і по парі в моделях 6 C). Ці динаміки примітні також магнітами, спікається з особливою суміші Soft Magnetic Compound. Технологія SMC, яка дозволяє отримати в магнітах підвищений електричний опір без ослаблення магнітної проникності, вже давно застосовується в самих просунутих моделях DALI - вона мінімізує спотворення за рахунок редукції вихрових струмів, що протікають в магнітному приводі.
І про найцікавіше. На борту кожної АС є власний ЦАП, та не аби який, а Burr Brown PCM1796. Він працює лише з одним з двох каналів стерео (яким саме - задається користувачем), зате перетворює сигнал в диференціальному вигляді, віддаючи далі його на імпульсні підсилювачі загальною потужністю 250 Вт. Останні виконані по просунутої для класу D схемотехнике - з петлею зворотного зв'язку і самостабілізації. Етапу цифроаналогових конвертації передує DSP для активного ділення смуг, перед яким стоїть двохдіапазонний радіомодуль, що працює по запатентованому 30-бітовому протоколу. Він створювався спеціально для трансляції цифрового аудіо. Компресія в ньому не застосовується, забезпечується високий ступінь захищеності пакетів і дуже мала затримка (25 мс) передачі. По суті, мова йде про бездротової реалізації I?S, але з обмеженням пропускання до 24 біт/96 кГц. Біти, не задіяні для передачі звуку, використовуються для обміну службовими даними і управління.
Третій - не зайвий
Оскільки радиоинтерфейс в колонках не підтримує жодного зв'язку ні з Bluetooth, ні з Wi-Fi, для підключення джерел використовується ще один компонент - Callisto Sound HUB. Виглядає він як попередній підсилювач з пультом дистанційного керування та регулятором гучності. Але цей блок з двома лінійними входами (RCA і «джек») і трьома цифровими (коаксіальний і два оптичних), має навіть за мірками Преда підозріло мала вага. У ньому немає власного трансформатора (харчування здійснюється від адаптера), а начинка включає в себе найсучасніший модуль Bluetooth з aptX HD, комутатор з ADC/DAC для аналогових входів/виходів і згаданий вище патентований радиоинтерфейс з керуючим мікро контролером. Тобто перед нами насправді не перед, а точка для підключення і множинної роздачі сигналу з дуплексним каналом управління. Причому точка, яка припускає функціональний апгрейд. У гніздо USB можна поставити «свисток» медіастрімера Chromecast, а в один з двох сервісних відсіків на задній панелі - модуль NPM-1 BlueOS. При цьому хаб перетворюється в потужний пристрій, сумісний з однією з найбільш просунутих мультирумних платформ. Ви отримуєте фірмовий інтерфейс управління Bluesound, підключення чи не до всіх відомих стрімінговим мереж і можливість програвання практично будь-яких HiRes-файлів з локальних сховищ.
Також, у колонок Callisto є і аналогові входи, щоб її можна було використовувати без хаба як звичайні активні системи. Але тільки навряд чи хтось стане розглядати їх саме в такому варіанті. По-перше, неминуче йдемо на компроміси з якістю звучання через подвійне перетворення. По-друге, позбавляємося всіх перерахованих вище розкішних функціональних можливостей. Ось чому я навіть не став витрачати час на проби з подачею аналогового сигналу безпосередньо до колонок.
Підключення в бездротовому варіанті труднощів не викликає. На задній панелі хаба натискаємо кнопку «Link & Connect». Потім таку ж натискаємо на будь-якої АС і задаємо на ній положення - праве або ліве. Те ж саме робимо, щоб інсталювати другу колонку, а якщо треба - третю і четверту (множинний доступ тим і хороший, що дозволяє включити одночасно до чотирьох пар). Після чого задана конфігурація підтверджується повторним натисканням «Link & Connect» на Sound HUB. Усе! Залишається звичним способом «спарити» з ним смартфони по Bluetooth і приєднати кабелями традиційні джерела - CD-плеєр, телевізор ...
Як істотний призначений для користувача плюс зазначу централізацію управління. Фізична ручка гучності на керуючому комутаторі, наприклад, сама ніяких маніпуляцій з сигналом не виробляє - процес зміни рівня відбувається безпосередньо в колонках. Але вам не доведеться займатися вирівнюванням рівнів від різних джерел: бездротовий інтерфейс Callisto синхронізує передачу команд між усіма частинами системи, задаючи необхідну гучність в т.ч. і на аналогових виходах хаба для сабвуфера і зовнішнього підсилювача потужності. Таким чином, що з пульта дистанційного керування, що з головного пристрою, що з сенсорних панелей управління, які встановлені на кожній АС (ця «фішка» не тільки ефектна, але і зручна) ми управляємо саме Master Volume.
Малі чи великі?
Прослуховування почали з найпростішої конфігурації: ноутбук - хаб - полочнікі- «двійки». Оскільки «яблучні» пристрої не підтримують в каналі Bluetooth aptX, довелося задовольнятися компромісною якістю в AAC. І воно, зізнатися, захоплення не викликало - відчувалося, що сама акустика володіє потужним потенціалом і має вивірений лінійний характер, але нюансування і артикуляція була чи краще, ніж в інших Bluetooth-колонках. Слухаєш і ніби все як треба: чисто, старанно, немає явної бруду і підфарбовування навіть на високій гучності. Але звук не втягує ...
Скасовуємо ноутбук, спаровуються з системою смартфон і, як тільки сигнал по «Синьозубого» зв'язку побіг по aptX, відзначаємо разючу зміну: в музичній картині тут же «намалювалася» тривимірна звукова сцена, помітно зросла деталировка. Тепер якість звучання цілком залежало від формату вихідного аудіофайлу. Дозвіл тракту виявилася настільки велике, що переваги стандартних FLAC або WAV при порівнянні з аналогічними копіями в mp3 або AAC не те, щоб «можна було вловити», а буквально кидалися в вуха. Неважко було помітити відмінності і при переході до треків Hi-Res - більше образності, точніше локалізація, жвавіше і багатше тембри ...
З приводу акустики нічого критичного не скажеш. Смуги узгоджені зразково: тембральная розбірливість в області розділу така ж приголомшлива, як в середині і на верхах. Про те ж говорить і ясне глибоке побудова простору. До того ж, присутня приємна і дуже натуральна атмосферность - впевнений, вона змусить навіть найбільших скептиків переглянути погляди на підсилювачі класу D (які нібито не можуть звучати на верхах також повітряно і рафіновано, як звичайні). При цьому немає натяків на компресію динаміки, спрощення мікродінамікі або на недостатній контроль. Бас Callisto 2 C буквально «рубають» як є, виділяючи і належну імпульсивність при передачі ударних, і м'якість найнижчих протяжних складових. Хіба що порти у акустики намагаються з дещо більшим запалом, ніж потрібно - іноді в басах проскакує якась огрядність, яка декому, втім, навіть припаде до душі.
А що Callisto 6 С? Якщо судити в цілому, тобто надбавка в абсолютній динаміці, хоча і не настільки виражена, щоб тут же хотілося за неї доплатити ще 50 тисяч рублів. У верхній смузі системи ідентичні «двійкам». В середині трохи більш відкриті - навіть при меншій гучності відтворення голосу здаються більш образними і живими. Трохи «Кучерявий» на подробиці мидбас. У нижньому регістрі отримуємо правильну різкість в атаці і найпотужнішу підтримку з самих низів, яка дозволяє колонкам вражаюче відігравати навіть самі трудновоспроізводімие органні композиції, але область 50 - 80 Гц завжди трохи акцентується на догоду тим, хто любить бас з «м'ясом». В цьому плані Callisto 6 C виявляться краще не тільки багатьох пасивних систем, але навіть можуть обійти і тріфоніческіе системи з сабвуфером. Узгодженість в нижньому регістрі майже бездоганна, а ступінь «м'ясистості» піддається корекції, якщо запастися поролоновим заглушками для портів. До речі, під час налаштування майте на увазі, що системи по-різному реагують на закриття верхнього або нижнього фазоінвертора.
Від заключній проби з джерела, підключеного до хабу по аналогу, я нічого видатного не очікував. Але за всіма ознаками в Callisto Sound HUB встановлений досить просунутий аналого-цифровий конвертор, тому що в звучанні не з'явилося ніяких артефактів. Лінійність така ж, як і при цифровому підключенні. Загальна динаміка чи м'якше або грубіше. Передача деталей, як і сцени в цілому, виразна і витончена. Чуть-чуть спростився тональний малюнок в Мідбасові частини, але легкість здалася навіть більш виразною. Головне, що звучання зберегло і точність, і емоційність.
Загальний висновок буде таким: до сих пір ще жодна бездротова активна система, що пройшла через мої руки, не виглядала повноцінною заміною класичного Hi-Fi-комплексу - особливо в рамках розширеного бюджету. Callisto стала першою системою, яка довела, що гідна альтернатива вже існує. Щоб відчути це повною мірою, потрібно просто підійти до неї з правильним Bluetooth гаджетом (aptX, aptX HD). А ще краще - відразу розширюватися до мережевої HiRes-платформи, щоб реалізувати всі переваги цифрового аудіо.
Технічні характеристики DALI Callisto 2
Конфігурація: 3 випромінювача, 2 смуги || Акустичне оформлення: фазоінвертор || Вхід: RCA || Вхідна чутливість: 1,7 В (опір 5 кОм) || Бездротовий протокол: 2,4/5,8 ГГц (24 біт/96 кГц) || Діапазон відтворюваних частот: 47 - 30000 Гц (+/- 3 дБ) || Частота активного поділу смуг 2700 Гц || Потужність вбудованих підсилювачів: 250 Вт || Рівень максимального звукового тиску: 108 дБ || Енергоспоживання в режимі очікування/максимальна: 1,2/325 Вт || Оздоблення: біла або чорна || Габарити: 200 x 393 x 321 мм || Маса 1 шт .: 10,1 кг
Технічні характеристики DALI Callisto 6
Конфігурація: 4 випромінювача, 2 смуги || Акустичне оформлення: фазоінвертор || Вхід: RCA || Вхідна чутливість: 1,85 В (опір 5 кОм) || Бездротовий протокол: 2,4/5,8 ГГц (24 біт/96 кГц) || Діапазон відтворюваних частот: 37 - 30000 Гц (+/- 3 дБ) || Частота активного поділу смуг 2600 Гц || Потужність вбудованих підсилювачів: 250 Вт || Рівень максимального звукового тиску: 110 дБ || Енергоспоживання в режимі очікування/максимальна: 1,2/325 Вт || Оздоблення: біла або чорна || Габарити: 200 x 1004 x 321 мм || Маса 1 шт .: 22,6 кг
DALI Callisto Sound HUB
Входи: стереопара RCA, «джек» 3,5 мм, 2 TOSLink, Coax, два відсіки для модулів || Вхідна чутливість RCA/«джек»: 2,3/1,2 В (опір 10 ком) || Виходи: стереопара RCA, SUB, USB Type A (в якості зарядного пристрою 5 В/1 А) || Вихідна напраженіе RCA/SUB: 1,9/0,9 В (опір 10 ком) || Бездротові протоколи: Bluetooth 4.2 AAC/aptX/aptX HD, 2,4/5,8 ГГц (24 біт/96 кГц) || Енергоспоживання в режимі очікування/максимальна: 2,5/4,5 Вт || Оздоблення: чорна || Габарити: 300 x 76 x 213 мм || Маса 1 шт .: 1,6 кг
Протестовано: http://www.salonav.com