МС картриджі Denon - не варто й згадувати про ММ!
Дві технології, нерозривні з відтворенням вінілових дисків, сперечаються між собою вже набагато більше півстоліття. Йдеться про голівках відтворення - картриджах ММ (з рухомим магнітом) і МС (з рухомою котушкою). Є ще МІ - але про них не в цей раз ...
І для коректності, варто пояснити принцип роботи ММ і МС і розібратися в їх перевагах і недоліках, які логічно пов'язані з принципом дії кожної з систем.
Отже, картридж ММ, в його схемі, як уже було сказано, використовуються рухливі магніти. Вони вагаються щодо котушок, намотаних з найтоншої дроту. У свою чергу, магніт пов'язаний з кантільовери, на кінці якого розміщується алмазна голка (свого часу, поряд з алмазом також застосовували корунд та інші надтверді матеріали). Голка проходить канавку вінілової платівки, змушуючи магніти рухатися, в результаті змінний струм в котушці відповідає записаним звукових коливань.
Все гранично просто. Але простота - удавана. Надмініатюрні деталі повинні бути зібрані з більш, ніж ювелірною точністю, уявіть-но собі, наприклад, величину зазору між котушкою і магнітом! Сам магніт має розміри макового зернятка, але ... І тут ми підходимо до головного недоліку ММ. Вага рухомий системи по-любому виявляється досить великим. Система досить інертна. Якщо трохи детальніше, то проблема в тому, що її резонанс знаходиться в області чутних звукових частот. Природно, для компенсації цього застосовується ряд конструкторських хитрувань, але все одно, картридж ММ демонструє серйозний спад в верхнечастотний зоні АЧХ (амплітудно-частотної характеристики). Найвищі частоти, що формують ті самі гармоніки, що дозволяють відчути «малиново-чисту» верхню перкусію, «повітря» ... У картриджі ММ вони виявляються проблемною областю, в якій проявляється схильність до спотворень, нерівномірності і іншим вадам.
Будемо справедливі, при цьому ММ здавна демонстрували ряд переваг: ці картриджі порівняно недорогі, видають потужний сигнал, що дозволяє використовувати більш прості підсилювачі-коректори з меншим рівні власних шумів і спотворень у всьому спектрі, крім того, механічна схема ММ дозволяє використовувати змінні голки - використання картриджа, начебто, стає дешевше.
Картридж МС за визначенням перевершує ММ в чистоті сигналу. Рухома котушка, намотана дротом тонше павутини, свідомо легше магніту. Завдяки цьому, можливості відтворення високих частот у МС простягаються далеко за межі чутного діапазону. Сигнал набагато точніше, чистіше, лінійні. Протягом багатьох років вважалося, що плата за це - висока ціна, слабкий вихідний сигнал, що вимагає застосування трансформаторів і (або) складних підсилювачів коректорів, неможливість заміни голки (зносилася - міняй картридж!)
М C картридж Denon DL-103
З появою на початку шістдесятих років минулого століття першого студійного картриджа МС Denon DL-103, поступово стало приходити розуміння того, що недоліки МС - це, скоріше, не дуже обгрунтовані стереотипи, які легко розбиваються, якщо проаналізувати якості картриджів МС, вироблених Denon. Почнемо з того, що довговічність еліптичної алмазної голки така, що її заміна не має сенсу протягом усього життя картриджа. Вона зроблена з самого твердого з відомих матеріалів - алмазу, та ще й з відповідною орієнтацією кристалічних ліній, еліптична форма вістря дозволяє максимально точно слідувати формі звукової борозенки.
Картридж МС Denon DL-103, вироблений без змін понад півстоліття, став справжньою класикою, його звучання - еталон, з яким так чи інакше, порівнюють те, що було зроблено в цій галузі після далекого 1962 року, коли він з'явився на світло. Його конструкція передбачає застосування важких тонарма, це класичний варіант МС з низьким рівнем на виході, який використовує MC-фонокоректор, або підвищувальний трансформатор при наявності стандартного MM-підсилювач. Найголовніше, що звучання Denon DL-103, та ще з урахуванням його вартості, без перебільшення, можна вважати видатним. Окремо варто відзначити, що його смуга пропускання 20 Гц - 45 кГц в верхнечастотний області більш, ніж удвічі перевищує верхній поріг людського слуху!
М C картридж Denon DL-103R
DL-103R - це оновлена версія класичного DL-103. Суть в тому, що у 103R - ще більш низька рухлива маса, ніж у 103-го і, відповідно, більш низький вихідний напруга близько 0,25 мВ проти близько 0,39 мВ для оригінального 103. Це вимагає застосування підсилювального тракту відповідного класу. Корпус картриджа DL-103R залишається ідентичним «оригінальному» 103-му, якщо не брати до уваги маркування золотом. DL-103R формує покращений звук, використовуючи котушки з безкисневої міді «шість дев'яток», намотані на вал кантільовери з унікальною точністю. Удосконалення забезпечили підвищену деталізацію, велику глибину басів і поліпшену точність відтворення.
М C картридж Denon DL-110
Застосування надефективних магнітів на основі сплавів самарію, кобальту і неодиму з часом дозволило збільшити віддачу MC-картриджа до рівня звичайних ММ. Картридж Denon DL-110 МC - саме такий варіант. Його високий вихідний рівень (1.6 мВ) дозволяє цього картриджу бути сумісним з входом для рухомого магніту, при цьому модель надає всі переваги принципу відтворення МС! У розробці Denon DL-110 був використаний весь гігантський досвід Denon в даній області, в ньому застосована традиційна поперечна арматура, подвійна конструкція кантільовери і метод вібраційного центру з однією точкою з використанням підвісу на проводах. Модель демонструє відмінну якість звучання при більш, ніж адекватною ціною. Оригінальна вібруюча секція і двостороннє демпфірування дозволили мінімізувати коливання якості звуку через різницю температур. Загальна вага картриджа зменшений за рахунок спрощення магнітного ланцюга, що в свою чергу, знижує механічну інертність системи тонарм-поверхню, додатково зменшуючи можливі спотворення.
Варто відзначити, що картриджі Denon МС, втім, як і всі моделі даного типу, вимагають точної, якісної настройки. І якщо все зроблено точно, не поспішаючи і з задоволенням - будь-який з картриджів Denon МС здатний надати своєму власникові найприємніші враження від звучання музики. Краще, точніше, чистіше. День за днем, рік за роком.