Oberon 7: втілення фірмових технологій і традицій DALI
Коли на світ з'являється не просто чергова модель, а ціла серія систем, її творцям, звичайно ж, хочеться піднести свої дітища найефектнішим чином. І ми підемо цієї традиції - знайомитися з абсолютно новим сімейством колонок DALI Oberon почнемо зі старших напольниками, з якими пов'язані, звичайно, і найбільші очікування.
1
Поза всякими сумнівами, ця лінійка викличе підвищений інтерес, оскільки всі моделі відносяться до вельми доступною категорії. Навіть значні старші «сімки» будуть по кишені багатьом меломанам. Але на відміну від початкових напольниками Spektor, які принесли якість True Hi-Fi в малобюджетний сегмент, «Оберон» слід розглядати як необтяжливе в плані вартості втілення фірмових технологій і традицій, якими багата DALI. А це вже в принципі інший клас і зовсім інший рівень складності поставлених завдань.
Давайте подивимося, як датчани їх вирішили в своїх нових «вежах». Почнемо з корпусу. Маса кожної колонки на кшталт невелика, а стінки не можна назвати монументальними - їх утримує на підлозі цілісний алюмінієвий постамент (на вигляд теж досить легкий). Матеріалів на виготовлення колонок явно пішло трохи, що заметено «полегшило» і їх собівартість, але інженери дуже хитро уникнули проблем, викликаних такою економією. Корпуси побудовані з MDF підвищеної щільності - матеріалу з кращими акустичними властивостями, ніж у звичайних ДВП. У точках можливих вібрацій панелі посилені внутрішніми розпірками. В описі також йдеться про наявність демпфірування верхньої, бічних і задніх стінок (на останню виведений і порт фазоінертора). Окремої згадки заслуговує і декор - дуже якісний, різноманітний і сучасний. Вибирати будете з чотирьох видів обробки вінілової плівкою і двох варіантів оформлення пилозахисних сіток.
1
Незважаючи на наявність трьох драйверів, Oberon 7 мають двухполосную конфігурацію - таке рішення спрощує кросовер і дозволяє при тій же собівартості зібрати його з куди більш якісних компонентів. Басовік нестандартного калібру (семидюймовий замість звичних «шісток») дограють до 2300 Гц. Щоб на своїй верхній межі вони не фарбували звучання, дифузорам з традиційного для DALI целюлозного складу з домішкою волокон дерева надано спеціальний профіль, в підвісі застосований тонкий рухливий каучуковий підвіс, а в магнітних системах використовуються чотирьохшарові котушки з алюмінієвого дроту, покритого міддю, і елементи SMC . Це вставки з фірмового «м'якого магнітного компаунда» - досить дорога фішка, яка помітно знижує спотворення, що виникають в звичайних феритових «моторах» через нелінійність магнітного поля, сильного гистерезиса і вихрових струмів.
Йдемо далі. Для Oberon розроблена і новий твітер зі збільшеним до 29 мм куполом. Він текстильний, з просоченням і, як запевняють в DALI, чи не найлегший в своєму класі. Відхід від традиційного дюймового калібру продиктований двома міркуваннями: необхідністю розширити робочий діапазон ВЧ-ланки вниз і бажанням отримати максимально широку і однорідну діаграму спрямованості. Щоб твітер був здатний «тримати удар» при високій потужності, що підводиться, магнітний зазор заповнений тепловідводної магнітною рідиною.
1
У своїй презентації Oberon DALI недвозначно натякає на те, що колонки проектувалися під реальні, а не ідеальні приміщення. Їх, наприклад, можна розташовувати від стін на досить коротких дистанціях (від 20 см) і навіть ставити паралельно, без строго направлення на точку прослуховування - тональний баланс і зона стереоефекту не постраждають. При прослуховуванні ми це перевірили насамперед - дійсно, «сімки» в плані розміщення в кімнаті досить універсальні і зовсім не примхливі. Навіть при відносно вузькій базі вони демонструють широкий звуковий масштаб і його глибину, ніж чи не повністю перемикають увагу слухача з аналізу окремих звуків на цілісне сприйняття обсягу і розташування всіх віртуальних образів в сцені. Їх змалювання настільки ясна і класна, що втягуєшся в відтворений стереомір моментально.
Тональна подача щедра, з широким заходом в нижній регістр. Баланс не темний, але трохи акцентований в області стикування смуг і трохи пом'якшений на найбільш дзвінких і «сріблястих» ВЧ. Останнє легко виправляється невеликим розворотом колонок на точку прослуховування. Грилі, до речі, теж краще зняти при відтворенні класичних і живих акустичних записів - без них краще розрізняються повітряні деталі. А ще безперечно варто поекспериментувати з акустичними кабелями. У тесті нам спочатку здалося, що новий укрупнений твітер робить свою роботу не так тонко і вишукано, як у всіх DALI, але після підключення акустики аудіофільских Atlas Mavros, питання до вирішення по ВЧ відразу відпали. З посрібленими кабелями результат, можливо, вийде ще краще, причому такі на ринку сьогодні можна знайти і по досить доступній ціні.
Але головне ось що. У звучанні нових моделей взагалі немає корпусних відтінків, якими, як правило, рясно «удобрюють» оригінальний саунд багато недорогих колонки. Стінки у Oberon 7 дійсно вийшли мовчазними, незважаючи на, здавалося б, несерйозний вага. Сюди ж записуємо відмінну швидкість в басах і його відмінну «ударну» конкретику, вільну правдоподібну динаміку, високу розбірливість низько-середнього регістра, природність передачі голосу. Схоже, фірмові хитрощі з SMC працюють не тільки на папері, а й на практиці. За характером звучання в основній смузі доступні новинки DALI дуже схожі на своїх дорогих родичів. У них є та рідкісна і правильна фундаментальна гармонійна основа, завдяки якій дуже реалістично і жваво відтворюється музика будь-якого жанру. З хорошим джерелом і підсилювачем ви гарантовано отримаєте і супердінаміку, і море тонких ігрових відтінків.
Джерело: www.salonav.com