Огляд комплекту Marantz Model 30 та SACD 30N
1 вересня по всім світовим Hi-Fi ресурсів пройшла новина про випуск компанією Marantz абсолютно нової лінійки стереокомпонентов. Але нам посміхнулася удача - на умовах нерозголошення редакція отримала цю техніку для тестування ще до офіційної прем'єри. Так що перед вами, можливо, перший в світі огляд на обидві «тридцятки» - новітній інтегральний підсилювач і мережевий SACD-програвач.
Хто хоче дізнатися все першим, може пошукати в Мережі сенсаційну новину від голландського офісу Marantz, а тим, кому ліньки це робити, повідомлю лише суть - в компанії вирішили переглянути своє бачення на те, що слід називати хай-фаем наступного покоління. І для цього запускається зовсім нова лінійка компонентів, покликана деякими «олдскульний» рисами нагадати про часи, коли заснована Солом Марантцем фірма (тоді ще американська) одну за одною видавала, мабуть, саму просунуту для своєї епохи аудіотехніку: пред-коректор Audio Consolette, ресивер 2250 і, звичайно ж, став легендою підсилювач моделі 30.
Все це прекрасно, але багато, думаю, хотіли б почути пояснення, чому представлена пара чи не лоб в лоб конкурує за ціною з анонсованим менше місяця назад «європейським» комплектом SA-12 SE/PM-12 SE? Чому новинки, яких взагалі ніхто не чекав, чи не націлені, скажімо, на більш доступну нішу, яка у Marantz, до речі, як і раніше пустує.
Самим логічним поясненням бачиться таке: в Sound United захотіли бачити в числі прихильників Marantz нових меломанів, тому і знадобився дуже помітний продукт - щось унікальне, з такою, що запам'ятовується зовнішністю, з новим функціоналом, але не поступається за класом моделям з консервативної лінійки Reference. Такий собі перевидання найвдаліших моделей.
Якщо все так, то кращої основи, ніж «дванадцятий» компоненти, годі було й шукати. У свій час їх випускали тільки для японського ринку, але аудіофіли швидко розсмакували, що така техніка куди ближче до дорогої флагманської «десятці», незважаючи на форм-фактор від молодших (і вже знятих з виробництва) 14-х і 15-х. Цю лінійку любив і Кен Ішівата. Саме з 12-х колишнього покоління в 2008 році майстер зробив ювілейні SA- і PM-KI Pearl в честь тридцятирічного співробітництва з компанією. А десять років по тому, до круглої «рубіновим» датою - SA - і PM-KI Ruby обмеженого випуску.
Ось тому в новому підсилювачі Model 30 ми і знаходимо абсолютно ту ж базу - все ідентично аж до компонування: плата випрямлення і стабілізації, екранований тор основного трансформатора і два великих дроселя, компактні вихідні каскади, де використовується просунута широтно-імпульсна модуляція, попередня секція, побудована на фірмових дискретних модулях HDAM з JFET-транзисторами на вході, висококласний фонокоректор під головки ММ/МС з перемикається импедансом: 33, 100, 390 Ом. Тюнінг полягає лише в додаванні на комутаційну плату елементів, що відключається темброблока.
У програвача SACD 30n відмінностей від базової конструкції SA-12 більше. З знайомого - розкішний транспорт (SACDM-3 у версії L) і значний для джерела тороидальний трансформатор. Додана пара регульованих виходів, порт LAN і роз'єми антен Bluetooth/Wi-Fi, мережевий модуль HEOS. Відповідно, під все це змінена і основна цифрова плата, яка стала помітно більше. Вхідний інтерфейс в ній реалізований на XMOS, а фільтрація та обробка сигналу - на парі високопродуктивних SHARC-процесорів від Analog Devices.
Тут же можна знайти і 8-канальний 32-розрядний ЦАП AK4458N, хоча у нього явно допоміжна роль. Конвертація цифри в аналог виконується за технологією MMM-Stream, яка має на увазі високоточне перетворення будь-якого PCM в однобітовий потік DSD з 256-кратної частотою. Цей сигнал потім обробляється «унікальним каскадом» безпосередньо на аналогової плати, що дозволяє виключити з процесу звичайний ЦАП і всі стандартні алгоритми передискретизации. Більш того, щоб уникнути помилок округлення, тут використовується дві системні тактові частоти, кратні 44,1 кГц і 48 кГц.
Зрозуміло, і тут на виході (в тому числі і для навушників) застосована схемотехніка HDAM. Причому, в тій частині, де розташовуються елементи Hyper Dynamic Amplifier Modules, аналогова плата майже ідентична колишньою, а ось в секції МММ-Stream змінена інтригуюче серйозно.
Щоб не ворожити, як це могло позначитися на звучанні, ми провели тест новинок в порівнянні з елітарними моделями Ruby. Нехай вони і дорожче через «колекційної» націнки і вставлених в передні панелі Рубинчик, але це прямі родичі і вже точно самі зразкові компоненти з 12-ї лінійки.
У поєднанні з полочнікі Definitive Technology підсилювач і програвач Ruby утворюють досить точну і делікатну систему, здатну показати і музичний простір, і тактовно, без підфарбовування, розкрити всі тембри. Найсильніша сторона - жвавість, емоційність і тілесність подачі.
Якщо в той же тракт включити SACD 30n, то саунд вже не виходить таким пом'якшено-романтичним. Деталізація більш насичена, другі-треті плани конкретніші, а в цілому в звучанні набагато більше повітря. Можна поскаржитися на те, що в поданні «тридцятки» стало менше пластики, але це, можливо, через те, що апарат зовсім «холодний» і далі все прийде в норму.
Перераховане було відзначено, коли обидва джерела працювали в режимі USB-DAC. Що з дисками? Ruby програє SACD напрочуд жваво і наповнено, але схожий результат показує і нова модель. У неї виходить не менш цілісно і інформативно, так що по цьому пункту - паритет. А ось звичайні CD на «тридцятці» чомусь звучать трохи формальні і схематично. Дітищу Кена Ішівати яким-о дивом вдається зняти з цих носіїв саунд, не схожий на звичайну «цифру».
Зате у новій моделі є значна перевага - вона здатна програвати контент з мережі. І вона робить це здорово навіть по Wi-Fi, без проводового підключення. Причому файли стандартної якості звучать зовсім не як CD, а вже скоріше як повноцінні хай-рези. Тому особисто я, при всій повазі до таланту Кена Ішівати, зараз би вибрав SACD 30n. Його почерк не такий вишукано каллиграфичностью, а саунд може навіть здатися трохи технічним, але цей апарат в повному обсязі видає все ті деталі і відтінки, які в підсумку і вносять в відтворення повну ясність.
Підсилювачі порівнювали точно таким же чином, підмінивши один компонент іншим. І з'ясувалося, що з Ruby-джерелом Model 30 не дає звуку розслабитися - бас і середина схожі, а верхня смуга інша, більш контрастна. Пробували ставити замість полочніков підлогові HECO Revolution 7, і все повторилося - новий підсилювач показав, що точно також майстерно може контролювати великі системи, він змушує їх буквально «друкувати» натуральний бас, а на ВЧ картина стає ще більш насичена і контрастна. До речі, у Model 30 є відмінно працює темброблок (включається, до речі, тільки з пульта ДУ) - з ним можна пом'якшити подачу підсилювача навіть в поєднанні з найяскравішими або дзвінкими акустичними системами.
І судячи з усього, новий підсилювач явно оптимізований під роботу з SACD 30n. Тонкий, чистий і витончений малюнок на високих нового джерела відмінно доповнює чесний, відкритий і прямолінійний характер Model 30. Цікаво, його далекий предок з 60-х відрізнявся такими ж манерами?
Підготовлено за матеріалами ресурсу salonav.com