Як поліпшити популярні полочнікі? Зробити їх бездротовими! Огляд активних колонок DALI Oberon 1 C
Як зробити хороші популярні полочнікі ще краще по звуку? Датська компанія DALI давно знайшла відповідь - зробити їх бездротовими. З аудіофільских точки зору, такий вислів може здатися обурливим, але, як показав мій досвід з бездротовими Rubicon 2 C, це абсолютна правда. Єдина проблема з ними - висока ціна.
Але данці надійшли хитро - вони взяли куди більш доступні полочнікі Oberon і теж зробили їх бездротовими, попутно знизивши планку входу в світ аудіофільскій бездротових систем менше 35 тисяч грн. (Ред.). І я не полінувався, пішов в hi-fi шоу-рум (ред.)., Щоб перевірити, що змогли зробити данці в досить бюджетному сегменті, і ось які ці новітні колонки в справі.
Взагалі, Oberon 1 C - це дуже компактні полочнікі, призначені для невеликих приміщень, і їм саме місце там, де потрібно економити простір. В цілому це все ті ж класичні Oberon 1, c тими ж габаритами і дизайном, тільки важать практично в два рази важче. Дизайн, до речі, дуже хороший - з одного боку, це цілком традиційний для полочніков вид, але з неодмінними атрибутами датського лиску: грилі з округленими кутами і особливі на вигляд фірмові драйвери, спеціально розроблені для цієї серії.
Всі свої драйвери DALI розробляють самі, власне, розробка драйверів - це пряма спеціалізація компанії і найбільша їх цінність. Колонки DALI ви завжди дізнаєтеся за фірмовим кольором дифузорів, і Oberon 1 С не виняток.
І якщо ви раптом не знали, то дифузори цього червоно-коричневого кольору з тієї причини, данці роблять їх зі свого фірмового матеріалу - суміші паперової маси і деревних волокон. По суті, це багато в чому традиційний паперовий драйвер, але армований деревом. Тобто, з одного боку, датчани пропонують вам звук, як у традиційного паперового драйвера, але дифузор цей працює з набагато більшою точністю, адже він помітно менше схильний до деформації під час руху. Але при цьому це все такий же легкий драйвер.
І ще одна крута річ в їх динаміках. У той час, як в більшості конструкцій ви знайдете звичайні магніти, в датських використовується SMC, або Soft Magnetic Compound, - м'який магнітний компаунд. Данці кажуть, що завдяки SMC значно знижуються спотворення. Взагалі, вони його використовують в своїх дорогущих High End колонках, і Oberon - перші шпальти початкового рівня, оснащені цим компаундом.
Загалом, якщо не вдаватися в технічні нетрі, то драйвери DALI досить ортодоксальні багато в чому - папір все-таки, але при цьому вони дуже серйозно побудовані, і всередині, якщо копнути, там реально звірячі технології. Ось що значить скандинавське вміння звернути складне в просту і доброзичливу форму.
Що стосується твіттера, то він теж тут досить серйозний для однієї з початкових серій. Це традиційний тканинний купольнік, діаметром 29 мм, але виконаний він з якогось крутого матеріалу, який більш ніж удвічі легші за звичайні твиттеров. Загалом, він дуже, дуже легкий і поміщений в це кругле металеве шасі, яке також легко впізнається усіма шанувальниками марки.
Загалом, це традиційні двухполоснікі, з фазоінвертором на задній стінці. І в традиційному пасивному варіанті це були відмінні недорогі полочнікі з дуже привабливою ціною, трохи більше 10 тис. Грн. (Ред.).
І ось датчани беруть, роблять їх бездротовими, і ці колонки починають коштувати вже майже 35 (ред.). Чтоооааа? Я теж спочатку обурювався. Але давайте подивимося на те, що ж насправді сталося з колонками, яким в назві додали одну літеру «С».
Дивіться, якщо ви купуєте традиційні пасивні колонки, то до них потрібен як мінімум підсилювач, і це я не говорю про джерела. Адже такі колонки можна підключити безпосередньо в ваш плеєр, вертушку або телевізор. Відповідний по класу підсилювач так чи інакше буде коштувати, ну до 15 тис. Грн. (Ред.), Додайте сюди ще акустичні кабелі, межблочнікі і самі джерела. І тут ми натрапляємо на одну з найбільших аудіофільскій проблем - узгодження всіх компонентів.
Я, звичайно, не знаю, який точний відсоток понуро звучать сетап в наших квартирах, але мені здається, що зустріти ідеально узгоджений сетап - це велике свято. Люди роками змінюють компоненти в пошуках ідеального узгодження.
Так ось, основна ідея бездротових колонок Oberon в тому, що за великим рахунком це вже готовий, ідеально збалансований комплект. Усередині кожної з цих колонок знаходиться два підсилювача класу D з піковою потужністю 50 Вт. І кожен з них індивідуально управляє тільки своїм драйвером. Ви тільки вдумайтеся - ці іграшкові за розміром колонки вже в базі підключені по біампінгу до ідеально узгодженим підсилювачів!
Але і це ще не все. У той час, як в традиційних пасивних колонках всередині знаходиться кросовер, який ділить надходить сигнал між твіттером і мідвуфера і який, власне, і є ахіллесовою п'ятою, так як, по-перше, розподіл відбувається не ідеально і на частотах зшивання якраз проявляються різні недоліки звучання, а по-друге, самі компоненти кросовера вносять спотворення в звук. Хороші кросовери, звичайно, бувають, але вони і складні, і дороги.
І ось тут відмінний приклад того, як геніально вирішується ця проблема. Разом з Oberon 1 C продається також невелика коробочка, яка називається Sound Hub Compact. Власне, її можна назвати предусилителем. Саме вона комутує всі ваші провідні джерела: на задній стінці ви знайдете два цифрових оптичних входу, HDMI ARC (тобто ви і телевізор можете сюди підключити), і пару аналогових RCA. Плюс ви можете будь-які свої девайси підключити по bluetooth (підтримується AAC і aptX) - телефони, планшети, комп'ютери - все це без проблем. І ще тут виявляється вихід на зовнішній сабвуфер, так що ви при бажанні зможете побудувати хороший тріфонік з усім цим.
Але я вам не відповів на питання, чому це круто з аудіофільских точки зору і чому я так довго розповідав про кросовери. Справа в тому, що Sound Hub зв'язується з колонками по фірмовому 30-бітного цифрового протоколу, що працює на частотах понад 5 ГГц (причому він сам вибирає оптимальну частоту, яка менше навантажена). Тобто весь сигнал (навіть аналоговий з RCA) спочатку оцифровується і потім передається виключно в цифрі з дозволом 24 біта/96 кГц. Уважні люди змогли помітити, що в протоколі залишилися ще 6 біт і вони використовуються для упреждающей корекції помилок і різних службових функцій, на зразок регулювання гучності.
Так ось, перевага цього цифрового потоку в тому, що він ділиться між драйверами прямо в цифрі фірмовим DSP-процесором ще до перетворення в аналог і надходження в підсилювачі. Це означає, що у підсилювачів буде набагато більше контролю над драйверами, якщо не сказати, максимальний контроль. Такий рівень узгодження просто немислимий ні в одній компонентної системі.
Це все на словах, але як же вся це цифро-аналогова система звучить? Якщо чесно, то заздалегідь вивчаючи пристрій, я для себе практично відповів на це питання навіть без прослушки - в теорії данці зробили максимум для того, щоб використовувати потенціал цих колонок по максимуму.
Перше, що кидається в очі, - ці колонки відразу намагаються отримати над тобою владу дуже хорошим рівнем опрацювання будь фонограми. Чи не лізуть в супераналітіку, але дуже добре в них чути тонкощі, особливості характеру джерела, вініл, наприклад, прекрасно на них слухати.
В принципі, можна навіть подумати, що звучать набагато більш серйозні колонки. Чим більше їх слухаєш, тим частіше в голові з'являється: «що, правда, це ви так граєте?» І ти чітко розумієш, чому так: дуже прецизійно тут контролюються драйвери - там, де треба швидко стартанути, це відбувається без Ленц, при цьому в якихось складних місцях колонки дуже довго не починають звалювати звук в кашу. Відчувається, що вони реально намагаються, борються за звук щосили. Виглядає це, звичайно, як щось типу: так, ми такі маленькі, але ща ми тобі доведемо! Це як борці-легкоатлети: ти думаєш, ну що за хлюпик, а він взяв і зламав тебе в трьох місцях. Але це не про Оберон, звичайно, - вони дуже добрі і можуть зламати хіба що чиїсь стереотипи.
Взагалі, мені здається, що бездротові Оберон хочуть догодити всім - ні на одному жанрі вони не зазвучали відверто слабо. Навіть останній сингл Gojira - Another World заграв досить енергійно. Не ідеально, так, кілька важкувато їм зовсім навантажені моменти відпрацьовувати, трохи втрачається точність, але зате швидкість відчувається, обсяг є, і всі ці «запили» злі на місці, весь агресивний характер зберігається, так що, в принципі, вони добрі, але накричати на тебе ці колонки зможуть взагалі легко. І це мені дуже подобається!
Темна густа музика, на кшталт Girl I Love You моїх великих бристольских друзів (які, втім, не підозрюють, що я з ними давно дружу), Massive Attack відкриває очі на те, що Oberon можуть нагнати драми і залишитися драйвовими навіть без якихось пекельних утробних низів. Так, басів ви отримуєте дозовано, рівно стільки, щоб не відчувати хирлявість. А якщо ви любите, щоб система працювала як бас-машина, то вам доведеться докупити сабвуфер, благо там на хабі є вихід.
Ще мені дуже сподобалося, як ці колонки працюють з вокалом, на тих же Massive Attack голос Мартіни палив-Берд чудово опрацьовано, дуже живий, близький, прямо переді мною, як я люблю.
А вже «Розбитий і розпатланий» як звучить, ммм! Це я про 39-й альбом Бобика нашого Ділана. Таке на цих Оберон слухати - ну просто пісня, вибачте. Ось коли класно записана музика, з душею, то ці малюки з великим ентузіазмом це підхоплюють, звичайно. Можна годинами слухати і кайфувати. А це, як мені здається, велике, якщо не сказати головне справу для хороших колонок - розпалювати бажання слухати.
Що в підсумку? Ну, хлопці, думаючи, що ціна для них зависока, я, звичайно, помилявся. Ці колонки, немає, точніше ця система все-таки, звучать настільки вивірено, настільки правильно, що навряд чи якісь пасивні однокласники зможуть зробити це на тому ж рівні. Додайте сюди загальний компактний формфактор з фірмовим датським дизайном і якістю, і ви отримаєте, можливо, кращу пару полочніков в цьому класі. Так що, якщо ви підшукуєте розумне і компактне рішення, то обов'язково послухайте Oberon 1 C.
Джерело: iamhear