Огляд нової бездротової акустики DALI Oberon 1 C
У 2018-му DALI відзначилася відразу двома яскравими дебютами: навесні того року датський виробник акустики став випускати бездротові системи нового покоління Callisto, а восени розширив програму випуску ще однієї нової лінійкою - доступними колонками аудіофільских класу Oberon. Тепер все це склалося разом.
Наскільки вдало?
Cоліднейшіе бездротові «Рубікон» в міні моніторному і підлоговому виконанні показали, що застосована компанією DALI технологія передачі сигналу настільки хороша, що може з успіхом використовуватися в дорогий аудіофільских акустиці, а вся екосистема, включаючи центральний хаб з стрімінговим модулем розширення BluOS, здатна стати вельми вигідною і технічно просунутої альтернативою будь стереосистеми з роздільними компонентами і мережевим програвачем.
Тепер DALI виходить з куди більш економною і компактної бездротової системою, в якій, проте, теж реалізовані всі ключові переваги фірмового бездротового протоколу (мала затримка, відсутність компресії, передача в якості 24 біт/96 кГц і т. Д.).
До речі, чи є підстави вважати його «фірмовим»? Адже відомо, що в основі датської розробки лежить платформа KleerNet від Microchip Technology, яка спочатку створювалася для висококласної ретрансляції стереофонічного або багатоканального звуку до активної акустиці по радіочастотним ресурсів Wi-Fi (вона, звичайно, не єдина - за схожою концепції побудовані і конкуруючі технології на кшталт DTS Play-Fi і WiSA). Однак інженери DALI не використовують закладену в KleerNet можливість доставки сигналу до 6 - 8 незалежним колонкам для побудови систем об'ємного звучання. У першій версії протоколу DALI Callisto додаткові колонки включалися, як і основні - тільки в режимі стерео. А в тестованому комплекті загальне число стереопар розширено з двох до трьох, але як і раніше немає театральних опцій, про що відразу попереджає і інструкція до системи.
На цей рахунок у мене є дві версії. Перша: в DALI порахували, що така функція на даний момент не затребувана і навмисно обмежили функціонал KleerNet, щоб уникнути відрахувань за ліцензії (до речі, ні на колонках DALI, ні на сайті ви ніде не знайдете логотипу цієї платформи). Якщо це так, то технічно нічого не заважає суррануд-функцій раптово з'явитися в будь-яких нових версіях хабів DALI і навіть в нових прошивках для вже випущених пристроїв. Але не виключено, що датські програмісти модифікували і сам протокол, щоб забезпечити більш захищену від джиттера передачу сигналу (не просто так в технічній документації згадується формат I2S і 30-бітове канальне уявлення даних). Як би там не було, платформа все одно крута і має серйозний заділ на майбутнє.
Тому давайте перемкнемося на інше питання: що ми втратили в бюджетній версії? Очевидно, основне здешевлення досягається за рахунок акустики - в нашій системі головною ланкою стануть мініатюрні двохсмугові моделі серії Oberon (на сьогоднішній день це найдоступніші монітори з фірмовою технологією м'якого магнітного компаунда SMC. Також DALI пропонує використовувати в якості центру новий компактний хаб , який значно дешевше того, який ми знаємо по Callisto і Rubicon C. У нього скасовані слоти під мережеві розширення, встановлена проста LED-індикація замість дисплея і взагалі немає органів управління (всі операції - тільки з пульта ДУ).
Загалом, функції Sound Hub Compact урізані до простого вхідного комутатора - до нього можна приєднати один зовнішній джерело по HDMI, ще два з оптики, мобільний гаджет по Bluetooth і ще який-небудь по аналогу. LAN і WLAN-підключень немає, а гніздо USB Type A на цьому пристрої служить тільки для сервісних цілей. Зате передбачений аналоговий моно вихід на саб, що дозволяє реалізувати тріфоніческую схему.
Якщо на ваш погляд функціонал хаба занадто урізаний, то застосовуйте стандартний DALI Sound Hub - з Oberon C забезпечена повна сумісність. При необхідності прямого підключення до стрімінговим мереж, найкраще це зробити через зовнішній приймач Chromecast. Нарешті, якщо потрібен інший формат акустики, замість розглянутих моніторів можна взяти підлогові Oberon 7 C або плоскі настінні Oberon On-Wall C .
Що ще? У активних «Рубікон» і Callisto на кожному стовпчику було гніздо RCA для «запасного» аналогового підключення. Тут воно зникло. Що ж, з цим кабельним «артефактом» розлучаємося без жалю. Але паралельно прощаємося і зі стильними світлодіодними смужками індикації гучності на кожному стовпчику.
Більше - жодних спрощень. Як і в старших моделях, в кожному стовпчику встановлений цифровий кросовер, який ділить звук на смуги і вирівнює його по АЧХ/фазі з урахуванням всіх особливостей застосовуваних головок, а подальше посилення виконується роздільними 50-ватними модулями класу D.
Нескладно підрахувати, що вся активно-бездротова система, включаючи компактний хаб, обходиться трохи більше 44 000 грн. Напевно, в такому бюджеті можна знайти стереоресівер з вбудованим ЦАПОМ, з підключенням HDMI/Bluetooth і комплектом акустичних кабелів для роботи зі звичайними «Оберон», але чи буде такий еквівалент рівноцінним за якістю звучання тестируемой активної системі?
З повною упевненістю можу сказати, що немає. Головним достоїнством Сетап на Oberon 1 C є повна і закінчена оформленість всього звукового поля. Нею він підкорює з перших же звуків. Загальна динаміка - нітрохи не затиснута і повноцінна. Бас впевнений і хльосткий на ударах, виразний на послезвучія і досить глибокий в області найнижчих частот, У пасивних Oberon 1 такого і близько не було. У всякому разі, з цими активними системами взагалі не виникає бажання додати в систему сабвуфер, якщо стійки з акустикою ви розташуйте як того вимагає мануал - не далі 50 см від стіни.
Середина - як накрохмалений білий комірець: бездоганно чиста, випрасувана і наведена в ідеальну форму. Щоб від звичайної системи домогтися такої ж тонкої опрацювання нюансів і такою ж багатою неокрашенной передачі тембрів, вам знадобиться дуже неабиякий підсилювач. І не факт, що в результаті все складеться ідеально через особливості традиційних LC-фільтрів в пасивної акустики. А цифрове поділ на смуги дозволяє обійти всі «гострі кути» і відповідно навантажень, і у відгуку драйверів. Тут воно настільки гарне, що навіть при упередженому ставленні до класу D доведеться визнати: у Oberon 1 C дуже цінний талант відтворювати всю основну смугу цільно і правдиво. І до цього додайте стійку тривимірну стереозображення з цілком відчутними віртуальними образами - можливо, не надто детальну, зате точно не роздуту.
Про те, що в кімнаті працює не система High End, нагадує тільки великі букви. Здається, в DALI так побоювалися докорів в агресивному звучанні застосованих цифрових підсилювачів, що злегка перестаралися в вихідний фільтрації. Тому саунд, що виходить від твітера, які не настільки загострений і детальний, як у пасивних «Оберонів». З іншого боку, рядовий меломан, який слухає не тільки «Флакі» і «хай-рези», а й звичайні пережатие mp3, буде тільки радий такому почерку - все різкі, дзвінкі і шумові складові спектра відтворюється максимально комфортно. Ця система точно не для тих, хто любить збочені «свердлять» або викручені на максимум ВЧ.
Також вам буде цікаво
До речі, аналоговий спосіб підключення джерела до хабу слід розглядати в останню чергу. Через зайву перетворення AD/DA звук виходить більш замиленим, ніж з будь-якого зі стандартних оптичних входів. А найкращу якість звучання, як не дивно, виходить від Android-смартфона, підключеного через Bluetooth. При правильних налаштуваннях передачі (aptX HD, максимальна гучність, повне відключення всіх «улучшайзоров» і еквалайзерів в додатку) виникає відчуття, ніби сигнал, пропущений через кодек, звучить чистіше і куди виразніше, ніж той же самий, що прийшов в цифрі від зовнішнього мережевого програвача і не піддавався ніякої компресії. Особисто я готовий це списати на недосконалість самого протоколу S/PDIF (тут найскладніше забезпечити захист від джиттера). Втім, від «айфонів» по Bluetooth-AAC Oberon 1 C теж звучить до того багато і бадьоро, що весь комплект можна сміливо назвати найбільш просунутою звуковідтворювальної системою в ціновій категорії до 100 тисяч рублів для ваших мобільних гаджетів.
А ще він стане чудовим розширенням для смарт-телевізора і покладе на обидві лопатки будь- саундбар . Можете розраховувати на справжню хай-файну стереофонію, а не на її затиснуте подобу.
Джерело: Журнал Салон АУДІО ВІДЕО