Бездротові технології DALI
Датська фірма DALI славиться своїми технологіями якісного аудіо. Її інженери знають секрети, з якими акустика DALI звучить так, що її хочеться слухати безкінечно. Створюючи бездротові версії своїх систем, данці зробили все, щоб в бездротовому варіанті їх системи продовжили фірмові традиції.
Бездротові колонки існують давно, їх сильні і слабкі сторони відомі. Інженери DALI постаралися збільшити гідності і виключити недоліки. Їх первістком в бездротовому класі стала випущена порівняно недавно референсна система Callisto. Закладена в ній бездротова технологія зроблена «на виріст». Вона забезпечила якість звучання, яке не поступається, а багато в чому і перевершує те, що ми чуємо з колонок, з'єднаних з підсилювачем акустичними кабелями.
Перш за все, сам бездротової сигнал забезпечили майже подвійним запасом якості. Судіть самі: дозвіл сигналу, записаного на компакт-диск - 16 біт. Але система DALI передає «по повітрю» 30-бітний сигнал! Крім того, алгоритми сполучення передавачів, встановлених в бездротовому зовнішній підсилювач і приймачів цього сигналу, що знаходяться в колонках, розроблені по-своєму. Для того, щоб включити систему, не потрібно ніяких процедур сполучення. Включив - працює. У будь-який час, починаючи з моменту вилучення комплекту з коробки. Так само безвідмовно і миттєво працюють всі елементи управління, нічим не відрізняючись від комплектів на базі самого висококласного аналогового підсилювача.
Високий клас бездротового аудіо від DALI визначили 2 властивості. Перше - передача «по повітрю» сигналу в, фактично, дозвіл Hi-Res. Друге - повна комфортність в управлінні, від включення і до виключення системи. В сумі вони дають системам DALI повне право стати справжнім бездротовим Hi-Fi.
Ще цікавіше подивитися на окремі складові якісного звуку. У своїх бездротових версіях, системи DALI в чомусь навіть перевершують звичні системи з підсилювачем в центрі. Справа в тому, що в бездротових колонках DALI на кожен динамік працює свій власний підсилювач. Такий поділ на практиці застосовується тільки в дуже дорогих стерео комплектах.
Кожен такий підсилювач точно налаштований на свій динамік. У звичайному «дротовому» варіанті це в принципі неможливо. До того ж, цей поділ дозволило позбутися від складної деталі колонок - пасивного кросовера. Він розподіляє сигнал між динаміками і неминуче стає джерелом дуже неприємних фазових спотворень. У бездротової акустиці DALI сигнал для різних частотних смуг розділяється ще до підсилювачів, в цифровому вигляді. Цей принципово інший варіант обробки дозволяє зберегти всю чистоту звучання.
Більш висока якість самого бездротового сигналу і більш досконалі алгоритми його обробки відрізняють бездротові системи DALI від безлічі їх аналогів, схильних до перешкод, збоїв, що звучить з характерним цифровим призвуком. Всі ці недоліки в бездротових системах DALI виключено в принципі.
І, нарешті, важлива подробиця: створюючи після відмінно показали себе колонок Callisto інші бездротові системи на базі своїх відомих серій, інженери DALI не стали нічого змінювати. А адже це часто робиться у інших виробників з метою здешевлення виробництва.
Наприклад, більш бюджетні системи Oberon C використовують той же 30-бітний бездротової сигнал і ту ж електроніку, що і Callisto. Бездротовий передпідсилювач для них був модернізований, але він повністю взаємозамінний зі своєю попередньою версією. Тобто, Sound Hub з комплекту Callisto нормально працює з будь-якими колонками Oberon C - моделями 1С, 7С і OnWall C. І навпаки, наступна версія бездротового зовнішній підсилювач Sound Hub Compact з будь-якого комплекту Oberon C сумісна з тими ж Callisto, причому без найменших втрат якості .
Не варто забувати, що в цифровому сигналі, до того ж, в принципі відсутні втрати і спотворення, пов'язані з наведеннями, шумами, неякісним кабелем чи поганими контактами. Втрат немає, незалежно від того, передається «цифра» по дроту або по радіоканалу, як це відбувається в бездротової технології.
Вбудовані підсилювачі, якими оснащені бездротові колонки, отримали великий запас для пікового сигналу. Результат - потужне і точне відтворення всього звукового діапазону, включаючи найнижчий бас, на якому, як ми знаємо, часто виявляються недоліки багатьох аудіосистем.
Крім того, бездротової комплект відразу ж позбавляє від турбот, пов'язаних з підбором (а правильний підбір дуже важливий), купівлею і установкою підсилювача - основи будь-якого «проводового» комплекту. Цей підсилювач в даному випадку не потрібний. Його замінює бездротової передпідсилювач. У DALI Oberon З це Sound Hub Compact.
Важливо і те, що колонки тепер не треба пов'язувати з підсилювачем, обов'язково розташованим між ними десь посередині (а інакше - ніяк!) Довгими акустичним кабелями. DALI Sound Hub Compact, по-перше, займає набагато менше місця, а по-друге, може розташовуватися, наприклад, поблизу від слухачів (хоча пульт дистанційного керування в комплекті також присутній). Зрозуміло, що обидві колонки тепер потрібно під'єднати до живлення 220 Вольт. Але погодьтеся, що знайти найближчу розетку легше, ніж тягнути акустичний кабель через півкімнати.
В результаті з приходом нових технологій в Hi-Fi за втрату якості побоюватися не доводиться. Звук став чистішим, точніше, могутніше, а самі пристрої - простіше, більш компактно і зручніше.