Тест акустики DALI Rubicon 2 C: і нехай вас більше не бентежать цифра і відсутність проводів
Нова лінійка активної акустики Rubicon C від датського виробника поєднує в собі комфортну музичне звучання пасивної серії Rubicon з просунутими технологіями колонок Callisto . Знайомство ми починаємо з поличних моделей під індексом «2 С».
Активна акустика у DALI завжди звучала гідно - починаючи з демократичною «провідний» (Bluetooth aptX не рахується) серії Zensor AX. І це незважаючи на неоднозначні рішення на кшталт попередньої конвертації аналогового сигналу за допомогою АЦП з подальшою передачею потоку DSP-процесору (основним же варіантом було цифрове підключення по оптиці TOSLink). Але важливий результат - і навіть молодші колонки видавали живий натуральний звук без цифрового післясмаку.
Потім лінійка Callisto довела, що природність звучання датських активних колонок не губиться при бездротовому підключенні за допомогою фірмового Sound Hub. Більшість технологій передачі, конвертації і посилення сигналу поличні і підлогові колонки Rubicon C запозичили саме у цій серії.
Спереду нові полочнікі Rubicon 2 C практично не відрізняються від однойменних пасивних Rubicon 2 - навіть розміри повністю співпадають. Тільки внизу замість звичного блискучого значка з логотипом у активної версії розташовується горизонтальна смужка світлодіодів, яка вказує рівень гучності - така ж є і у Callisto.
Всі відмінності знаходяться на задній стінці. В її нижній частині розташована головна кнопка «Link Connect», натиснувши яку швидко пов'язує колонку з бездротовим хабом, а також невеликий ЖК-екран, який демонструє процес встановлення з'єднання.
Ще нижче ви знайдете роз'єм RCA-входу ADC IN, який направляє аналоговий сигнал на АЦП. Але, як і у молодших активних «Цензорів» і Callisto, цей варіант підключення вважається допоміжним, оскільки передбачається, що основним джерелом для Rubicon C стануть цифрові джерела, безпосередньо які транслюють сигнал без додаткової конвертації.
Блок роз'ємів і управління бездротовим підключенням тут практично такий же як і у моделі Callisto 2 C
В цілому, оформлення цієї частини корпусу майже ідентично такому в Callisto 2 C, включаючи розташування вимикача і роз'єму для мережевого кабелю. До слова, управління жестами, коли ви гладите колонку Callisto по верхній частині, в нашому випадку відсутній - втім, особисто я вважаю «погладжування» більше фішкою, ніж дійсно корисною функцією.
Варіанти обробки тут немов по уявному підручником для дизайнерів акустики: як завжди, класична імітація дерева (в даному випадку - волоського горіха) і чорний лак або білий глянець для прихильників сучасного вигляду.
Збірна модель
Як ми бачимо, при створенні активної версії Rubicon данці не стали винаходити щось принципово нове, а пішли надійним шляхом комбінування перевірених технологій.
Динаміки в полочнікі, розташовані в 25-мм передній стінці з МДФ, практично без змін перейшли від пасивної версії. Це вже знайомі нам 29-мм надлегкий твітер з м'яким тканинним куполом і 165-мм СЧ/НЧ-випромінювач з фірмовим дифузором з паперової маси з вкрапленнями деревних волокон для більшої жорсткості і мінімізації спотворень, а також з використанням SMC (м'якого магнітного компаунда), який дозволяє скоротити огріхи звуку, викликані механічними втратами.
Кожен з випромінювачів приводиться в рух підключеними до них безпосередньо двома самоосціллірующімі цифровими підсилювачами класу D з петлею зворотного зв'язку загальною потужністю 250 Вт, фактично реалізуючи біампінговую схему. Поділ по частотах на позначці 2 600 Гц відбувається за допомогою DSP. Сигнал на підсилювачі в кожному стовпчику надходить від якісного ЦАПа Burr Brown PCM1796.
Віртуальний «провід»
Полочнікі і напольниками Rubicon C за замовчуванням пропонуються в комплекті з бездротовим концентратором DALI Sound Hub - і такий варіант варто розглядати як оптимальне рішення, оскільки в даному випадку передача сигналу через хаб, як не дивно, має на увазі кращу якість звуку, ніж по дротах за допомогою аналогового роз'єму. Та й ціна самого хаба в комплекті і окремо - відрізняється в рази.
За замовчуванням колонки серії Rubicon C йдуть в комплекті з пристроєм Sound Hub, і це вигідніше, ніж купувати його окремо
Зовні хаб схожий на стандартний аудіокомпонент начебто зовнішній підсилювач. Насправді, він об'єднує в собі блоки ретранслятора, комутації та перетворення сигналу. Підключитися до апарату можна через такі роз'єми: коаксіальний S/PDIF, аналоговий RCA, 3,5-мм mini-jack і два оптичних TOSLink-входу, - а також за допомогою бездротового з'єднання 24 біт/96 кГц і по Bluetooth (AAC, apt -X/apt-X HD).
Крім того, у приладу передбачені два порти для установки додаткових модулів, і під них вже є блок «BluOS NPM-1» з сертифікацією MQA, який дозволяє працювати з стрімінговимі сервісами і мультирумних рішеннями.
Різні варіанти обробки дозволяють вписати акустику в практично будь-який інтер'єр
З колонками Sound Hub зв'язується за допомогою цифрового бездротового нестислого 30-бітного протоколу I2S з дозволом 24 біт/96 кГц, де залишилися біти використовуються для управління гучністю і іншими параметрами. Він задіє частотний діапазон 2,4 або 5,8 ГГц, і дане пряме з'єднання не вимагає загальної мережі Wi-Fi.
Музичний матеріал для тесту був завантажений на «аудіобібліотеку» - мережевий сервер-транспорт Naim Uniti Core.
Тяжкість не в тягар
Композицію «For Whom the Bell Tolls» від Metallica я поставив більше для порядку, не чекаючи особливих одкровень. І помилився. Колонки видали повноцінні низи - чіткі, зібрані і швидкі, де їх невелика підсушені навіть пішла на користь. Гітари, як і годиться, звучали чітко, розсипчасто і зловісно. Я не беруся рекомендувати ці колонки тру-металісти, але слухати важкі жанри на них дійсно можна без насильства над собою.
Скажу більше: ці поличні «Рубікон» справляються навіть з лютими британцями з DragonForce - підсилювач з дифузорами без праці встигають за дробовим пауер-металом. Звичайно, спеціалізована акустика озвучила б цей жанр не в приклад краще, але 2 C все ж здатні не звалити все звуки в кашу і в достатній мірі розкрити композиції.
Куди більш виграшно акустика підносить софт-кантрі-рок. Композицією «Hotel California» з концертника Eagles часто перевіряють коректне відтворення бас-бочки і сцену, яка повинна наочно показувати розстановку гітар. Зараз баси були на належному рівні: повноцінні, округлі, без гулу і розмитості. Я навіть зайвий раз заглянув в паспортні дані - НЕ скромним чи виробник, написавши нижній поріг частот в 46 Гц. Сцена теж порадувала обсягом і глибиною.
За високі частоти відповідає 29-мм купольний тканинний твіттер
Поп-музику Rubicon 2 C передають яскраво і емоційно, особливо якщо якість запису на рівні - як, наприклад, у корифея жанру, Майкла Джексона. Композиція «Billie Jean» мені подобається ще з піонерського дитинства, і зараз змушений визнати, що давно не чув такого поєднання обсягу, широкої сцени і виразного звучання навіть найдрібніших нюансів. Хоча лукавлю - чув, але тільки вартість того Сетап була в кілька разів вище.
У всієї лінійки DALI, починаючи з молодших моделей, з джазом проблем ніколи не було - так що я навіть не сумнівався, що композицію «Benjamin» від The Dave Brubeck Quartet ці колонки відтворять без нарікань. Тут же я особливо звернув увагу на здатність передати натуральність звучання інструментів, не впадаючи в зайву «цифровизацию».
Вкраплення деревних волокон в дифузор збільшує його жорсткість і знижує спотворення
Класична музика - зокрема, «La Primavera» Vivaldi у виконанні американської скрипальки з японським корінням Anne Akiko Meyers і English Chamber Orchestra - також продемонструвала, що вбудований DSP Не додає ніякої відсебеньок, і у звучання цілком природний аналоговий відтінок без натяку на синтетику і спрощеність .
В цьому і простежується основна відмінність між бездротової концепцією від DALI і підходом деяких інших виробників. Данці зробили наголос саме на автентичний природний хайфайний звук, але домоглися його цифровим шляхом.
Розширення списку підключених компонентів і навіть побудова мультирумних мережі не настільки пріоритетно, хоча при бажанні Sound Hub дозволяє багато. Відсутність проводів тут - не самоціль (все одно до розетки підключатися), а особливість технології передачі сигналу. Хоча і зручність користування теж ніхто не відміняв.
висновок
Це справжні DALI з тим фірмовим детальним музичним звучанням, яке цінують шанувальники бренду. У відносно компактному поличному форматі Rubicon 2 C здатні не просто впоратися з різними жанрами - від важкого року до камерної класики, - але гідно розкрити їх особливості та нюанси. І нехай вас не бентежать цифрові і бездротові технології - природність відтворення нітрохи не постраждала.
Якщо ж комусь раптом не вистачить опори і масивності на низах в важкому рок і монументальних оркестрових творах, то можна звернути увагу на напольниками Rubicon 6 С, розроблені за тією ж технологією, про які ми розповімо в доступному для огляду майбутньому.
Переваги: детальний насичений збалансований звук, чіткі баси. Впевнене відтворення широкого діапазону жанрів. Простота і зручність підключення.
Недоліки: в даному сегменті важко причепитися до звуку, ось тільки все передове дешевим не буває.
Джерело: Stereo.ru