Огляд бездротового акустики DALI Oberon 1 C: справа в дрібницях. Журнал hi-Tech
Володарі почуття прекрасного і, іноді музичного слуху, частіше за інших можу вловити нюанси в звучанні динаміків масових і порівняно доступних виробників. Залишається питання, чи готові вони доплатити за вивірені інженерами акустичні параметри і отримати академічно правильну аудіо-сцену.
У період, коли бездротові навушники і колонки зустрічаються на кожному кроці, здається, що професійні рішення втратили актуальність. Але поспілкувавшись нещодавно з колегами з професійних видань про Hi-Fi, ми з'ясували, що попит на професійну акустику зовсім не згас. Більш того, виробники продовжують працювати над вдосконаленням своїх пристроїв, додаючи технології, які раніше назвали б моветоном.
У цьому матеріалі ми вирішили розповісти про досвід використання аудіо-системи від датського бренду DALI. Назва не є відсиланням до великого художника, а абревіатурою - Danish Audiophile Loudspeaker Industries. Компанія існує з 1983 року і всі ці роки веде дослідження і розробки з метою поліпшення пристроїв виведення звуку. У лінійці пристроїв є, як порівняно доступні серії, на кшталт Spektor , так і флагманські Epicon 8 майже за півмільйона гривень.
Тренди ринку підказали виробнику додати бездротовий зв'язок, яка раніше оцінювалася Hi-Fi-експертами, як неспроможна у плані якості передачі для цього класу аудіо-пристроїв. Саме літера «C» в цьому та інших найменуваннях серій означає використання активного типу акустики і реалізацію бездротового підключення.
Серія Oberon C складається з компактної акустики Oberon 1 C , підлогових колонок Oberon 7 C і тонкопрофільних настінних колонок Oberon On-Wall C . У цьому матеріалі розповімо про золоту середину, на наш погляд, - активної 2.0 акустики Oberon 1 C.
Дизайн
Зовні DALI Oberon 1 C - абсолютно класичні колонки в корпусі-паралелепіпеді з МДФ. Вони досить важкі для своїх габаритів, що дає перший натяк на якісні матеріали та комплектуючі. Захисні сітки мають пластиковий каркас і покриті тканиною в колір корпусу. Оздоблення корпусу може бути декількох відтінків - чорний ясен, темний горіх, світлий дуб і класичний білий. Така зовнішність досить універсальна і впишеться в будь-який класичний або мінімалістичний інтер'єр.
Як ще описати зовнішність Hi-Fi-акустики і якість її виконання? Наприклад, чи є сенс розповідати про використовувані фарби в картині з Лувра? Вийшло б дуже сухо і навряд чи передало «глибину-глибин», словами класиків. На наш погляд про серйозність підходу до виробництва, найкраще свідчать цитати з презентацій і офіційного опису на сайті. Ось деякі з них: «дифузори фірмових кольорів DALI, виконані з суміші паперової пульпи і деревних волокон забезпечують мінімальний рівень резонансів», «Колонки, які продаються парами, повинні і збиратися попарно ... Виробничий процес влаштований так, щоб стереопари виробник і тестувалися послідовно», «Твітер оснащений полегшеним тканинним куполом, який працює в розширеному діапазоні частот і володіє деталізованим і повітряним звуком».
Звичайно, тут не обійшлося без допомоги маркетологів, але DALI явно не та компанія, яка буде красивими фразами залучати на невідповідний формулюванні продукт. Відчувається, що інженери з Данії - художники. Буквально і в переносному сенсі, при проектуванні акустичних систем.
Компонування і оснащення
Корпус колонок має високу жорсткість і матеріали для демпфірування внутрішньої частини. В результаті знижується енергія середніх частот, але не погіршується пікова віддача по басам, частотний діапазон також не скорочується.
Кожна колонка оснащена парою підсилювачів потужності класу D з піковою потужністю 50 Вт. Один підсилювач направляє сигнал на твітер, інший - на вуфер. Всі переваги Hi-Fi моделей можна отримати в бездротової версії і навіть більше. Так, підсилювач вже вбудований в бездротові колонки, а кросовер в кожній розділяє слабкий вхідний лінійний сигнал. В цілому, контроль над динаміками за рахунок активної архітектури компонентів набагато точніше, ніж у пасивних моделей.
DALI Oberon 1 C мають двухполосную конфігурацію і оснащені фірмовими динаміками. Високочастотний твітер діаметром 29 мм має згадану тканинну купольну мембрану. Середньо- і низькочастотний драйвер характеризується діаметром 5,25 дюймів. Він зроблений з паперу, армованої деревними волокнами. Використовується магнитомягкие композиційні матеріали SMC, що знижують нелінійні магнітні спотворення.
Для підключення використовується фірмова бездротова технологія, яка сумісна винятково з хабом DALI , а він в свою чергу з усіма колонками виробника з індексом С.
Робота і підключення
Все що потрібно зробити для початку роботи - підключити колонки до розетки і синхронізувати їх з хабом. Це робиться одним натисканням клавіші позаду корпусу кожної колонки. Потім секунду чекаєте звукового сигналу і вуаля - система готова. Далі залишається вибрати джерело звуку і підключити його до хабу по Bluetooth або кабелем з обраним інтерфейсом.
Можна також затиснути кнопку з'єднання на колонці на кілька секунд і вибрати її позиціонування. Навколо кнопки є набір з семи світлодіодів, які покажуть, як хаб «розставив» підключені колонки.
Розробники використовували фірмовий 30-бітний бездротової протокол для передачі даних, який гарантував затримки при передачі сигналу від входу до колонок не більше 15 мс. Використовується смуга 5,2 ГГц або 5,8 ГГц. Значення вибирається системою автоматично в залежності від умов оточень радіосигналами.
Слід розуміти, що розташування колонок впливає на звучання. Щоб отримати максимально прийнятний ефект, варто подумати про їхнє розміщення. Один з найбільш «правильних» варіантів - установка на підлогові підставки приблизно метрової висоти. Так колонки будуть на одному рівні зі слухачами. При цьому, від стіни позаду повинно бути не менше одного метра, а збоку не менше 75 см. Так динаміки будуть якраз спрямовані на слухача коли він сидить і давати об'ємність. Фазоинвертор, що відповідає за мід-бас, виведений на задню панель і саме тому ставити колонку занадто близько до стіни інструкція не радить.
З іншого боку, колонки також призначаються для шаф і настінних полиць. У корпусі на тильній стороні кожної колонки є і петлі. Варіант, вписується їх в інтер'єр, трохи йде в розріз зі сказаним вище, але думається, що виробник допускає різні підходи.
Про DALI Sound Hub Compact
Зовні, хаб є дуже компактним пристроєм яке можна заховати в тумбі, поставити на шафці або повісити на стіну. Управляється він з пульта оснащеним інфрачервоним датчиком. Для уловлювання в хаб підключається виносної ІК-приймач, який можна прокласти в потрібне місце інтер'єру.
З індикації - набір з світлодіодів зверху. Вони показують коли хаб знаходиться в пошуку пристроїв (блимають всі відразу), яке джерело обраний (кілька разів світяться навпроти відповідної піктограми) і показують рівень гучності при управлінні нею з пульта.
Здавалося б, час пошуку та установки підключення в пару секунд вже вважається швидким. У нашому випадку, підключення відбувається буквально іскрометного. Хаб моментально з'являється в списку пошуку і за другу секунду вже синхронізований. У нашому випадку з телевізором і смартфоном.
Синхронізація між DALI Sound Hub Compact і акустичними системами, як і джерелами, відповідає професійним стандартам. Відтворювати високоякісну музику по бездротовій мережі можна і зі смартфона. Така данина сучасності, іноді викликає у досвідчених аудиофилов певний скепсис. Але його намагаються нівелювати онлайнові музичні сервіси зі спеціальними тарифами доступу до loss-less аудіо. Та й комфорт, як не крути, універсальне поняття, в тому числі і в сфері просунутих аудіо-пристроїв.
До хабу можна підключати як цифрові, так і аналогові джерела. Хаб виконує роль і зовнішній підсилювач. Є цілий набір портів для організації аудіо-еко-системи. Якщо подивитися на тильну сторону, можна знайти все необхідне для будь-яких сценаріїв. Серед входів є два оптичних, по одному RCA для лівого і правого каналу і HDMI. У правій половині зосереджені виходи: RCA для сабвуфера, 3,5 мм для підключення інфрачервоного сенсора і USB з живленням 5 В. USB знадобиться для використання Chromecast Audio або іншого компактного потокового пристрою. З кнопок - згадувана на колонках «Link connect» для з'єднання з колонками, повзунок вибору частоти і автоматичного вибору джерела. Якщо телевізор в нашому випадку вимкнули, хаб сконнектітся зі смартфоном.
Для управління живленням, джерелами звуку і громостью можна використовувати комплектний пульт.
Також вам буде цікаво: Бездротові технології DALI
Висновки
Акустичні системи hi end-класу залишаються популярними у вузьких колах поціновувачів і користувачів розуміють толк в звуці. Розповідь про якість звуку в відео-сюжетах, а тим більше тексті, не самий наочний спосіб. Це однозначно той випадок, коли краще самостійно відвідати магазин і випробувати акустику в дії. Включивши свої улюблені треки, можливо зі своїм профілем еквалайзера. Тоді оцінити досягнення Hi-Fi-пристроїв стануть куди більш очевидними.
Зі свого боку можемо відзначити, виняткову дружність інтерфейсів і управління пристрою DALI. За час прослуховування, не виникало проблем з бездротовим підключенням, як і не є помітний найменших рассінхрон при перегляді відео. Навіть якщо ви не інсталятор, для установки і підключення DALI Oberon 1 C ніяких спеціальних знань не знадобиться. Можна просто купити набір колонок і хаб, побудувавши аудіо-куточок за пару хвилин. Розглянутий набір відмінно підійде для вітальні, кабінету або апгрейда звуку з телевізора в спальні. Хоча у компанії на цей випадок є окрема категорія саундбаров.
На наш щодо досвідчений смак, колонки DALI Oberon 1 C дають оптимальне, насичене і повноцінне звучання. Будь жанр музики в них звучить добре. Хай вибачать нас експерти Hi-Fi, але і озвучка фільмів з ними виходить на кардинально новий рівень. Зрозуміло, все це коштує відтворювати з файлів у високій якості і не чекати, що кліп з YouTube зазвучить якось по-новому з колонок Hi-Fi-рівня.
Оцінка:
+ Якість виконання
+ «Універсальність» звучання
+ Бездротове підключення
Оцінка:
+ Набір інтерфейсів
+ Швидкість підключення
- сумісність тільки з лінійкою Dali C
Головний редактор проектів hi-Tech Дмитро Табаков