Кінотеатральний проектор для дому JVC DLA-N5 — топ-рівень доступної якості
Проектори JVC D-ILA заслужено і досить давно займають найвищі щаблі всіх п'єдесталів пошани серед преміальних домашніх кінотеатральних моделей. D-ILA – це власна назва, а також бренд та фірмова технологія JVC. Компанія використовує у своїх проекторах рідкокристалічні панелі на кремнії LCoS. У проекторі JVC DLA-N5 працює 0,69-дюймовий пристрій D-ILA з нативною роздільною здатністю 4K (4096x2160)x3, ніякі shift-хитрощі тут не застосовуються.
Технологія D-ILA відпрацьована, мабуть, до максимально можливих результатів. Серед них — плавність зображення та його висока природна контрастність у поєднанні з однією з найкращих на сьогоднішній день глибиною чорного кольору. Зрозуміло, що все це найповнішою мірою стосується топових моделей JVC D-ILA.
Вважати, що JVC DLA-N5 - один з них, було б певним перебільшенням, але з коефіцієнтом контрастності 40 000:1 (заявлена динамічна контрастність ще вдесятеро вища), нативною роздільною здатністю 4K і повністю моторизованим цільноскляним зум-об'єктивом він максимально наближається до топ-рівня, зберігаючи при цьому чималу суму в бюджеті свого власника. Єдина зовнішня ознака, що відрізняє N5 від флагманів, — відсутність моторизованої кришки об'єктива. Є пластикова кришка, вона знімається вручну і користуватися нею потрібно акуратно, щоб не збити фокус.
Як і будь-який проектор високого класу, N5 — машина (цим словом розробники проекторів часто називають свої творіння) чимала. Проектор займає на площині квадрат із стороною близько в півметра та важить трохи менш, ніж 20 кг. Відтак, не кажучи вже про ціну, розміщувати такий апарат просто на столі було б, м'яко кажучи, неправильно, — тут потрібна спеціальна стійка. Корпус може бути чорним чи білим – у кожного варіанта свої переваги.
За своїми параметрами (зокрема характеристиками 17-елементного скляного об'єктива), JVC DLA-N5 здатний створити зображення діагоналлю від 60 до 200 дюймів. З відстані від 3,16 до 6,45 м можливе зображення розміром 100 дюймів — лишень поцікавтеся, скільки коштуватиме телевізійна панель такого розміру. І це при тому, що аналогічна якість зображення телевізором не гарантована.
Фокусування, трансфокація та зміщення об'єктива в N5 моторизовані, тобто управляються з пульта ДУ. У нього передбачене підсвічування кнопок — все ж таки, використовувати пульт доведеться здебільшого в темряві. Окремі кнопки призначені для HDR, обробки руху, покращення зображення, кольорового простору та інших меню. Картинку 16:9, наприклад, можна змістити на 34 відсотки по горизонталі та на 80 відсотків по вертикалі — величина цих показників одна з найкращих у своєму класі. До речі, спочатку вирівняти зображення все ж таки краще, використовуючи чотири регульовані ніжки, на які спирається проектор.
На задній панелі, як завжди, розмістилися конектори підключення — це два порти HDMI 2.0. Розташований поряд USB має лише сервісні функції. Поруч є невелике угруповання кнопок для керування за місцем. При ностальгійному бажанні дивитися 3D знадобиться радіочастотний випромінювач PK-EM2, що синхронізує, і відповідні окуляри — логічно, що все це продається окремо.
Яскравість JVC DLA-N5 — 1800 люменів. Проектор обладнаний діафрагмою, яку, зокрема, можна встановити вручну (все як у фотоапаратах), при цьому зображення стане темнішим. Варіант — встановлення автоматичних режимів, позначених як Auto 1 та Auto 2. Вони регулюють діафрагму в режимі реального часу, відповідно до рівнів освітленості, необхідних для кожного кадру. Auto 1, за даними JVC, сприяє витонченості, Auto 2 — чіткішому контрасту, обидва працюють точно, не відволікаючи при цьому глядача шумом привода діафрагми. Шум вентилятора в «низькому режимі» яскравості (low mode) становить 24 дБ - з двометрової відстані в приглушеному приміщенні домашнього кінотеатру його практично не чутно.
У тому ж low mode виробник обіцяє близько 4500 годин використання лампи, але на практиці заміна знадобиться раніше, оскільки приємніше дивитися все ж таки в high. Вентилятор у цьому випадку, зрозуміло, шумить сильніше, хоча це практично непомітно, тим більш, якщо дивитися фільм з реальним звуковим супроводом.
Проектор підтримує HDR у версіях HDR10 та HLG, хоча, як і у більшості проекторів, HDR10+ та Dolby Vision тут відсутні. Багато що в цьому сенсі змінюється з новими прошивками, наприклад, на одному з етапів було додано функцію Frame Adapt HDR. З нею проектор здатний встановлювати динамічний діапазон покадрово, оптимізуючи рівні освітленості на льоту, причому без використання метаданих. На цьому розробники не зупиняються, функція Frame Adapt HDR удосконалюється надалі. Режим з низькою затримкою також присутній у N5, отже геймери зможуть почуватися впевненіше, причому без особливої шкоди для якості зображення.
Налаштування проектора просте і доступне навіть нефахівцеві завдяки продуманій системі екранних меню. З іншого боку, існує також фірмове калібрувальне програмне забезпечення для професійного обладнання. З ним можливе точне калібрування картинки. В принципі, проектор готовий порадувати чудовою картинкою прямо «з коробки», але все ж саме професійне калібрування дозволить отримати від нього максимум. Налаштування можна запам'ятовувати, є місце для 10 варіантів.
Що ж до самого зображення, то N5-та машина вражає, перш за все, глибиною чорного. Багато блокбастерів останніх років мають сцени саме в темних тонах, оскільки прийшли, нарешті, технології на кшталт OLED, які, нарешті, дозволяють побачити, що чорний, дуже темний і просто темний колір — зовсім не одне й те саме.
У випадку з JVC DLA-N5 це стає реальним і яскравим. Причому, встановивши рівень HDR на low і опустивши повзунок яскравості на один або два поділки або навіть переключивши рівень лампи на low, можна додатково посилити ефект. При цьому яскраві сцени сповнені складних кольорів, а все зображення проглядається детально та поелементно, зі зримою перспективою та чудовою динамікою.
Рух, навіть швидкі панорами, залишається рівномірним та плавним, без погіршення різкості чи появи локальних артефактів. По-справжньому гарна передача кольору, це сильна сторона самої технології D-ILA. Тут варто звернути увагу на традиційну проблему багатьох пристроїв і технологій — тілесний колір. У N5 він виходить просто природним, без бажання щось додатково налаштовувати.
Шум на зображеннях практично відсутній, хоча вбудовані алгоритми шумоподавлення працюють чудово. При включеному підсилювачі зображення і мінімальному рівні шумоподавлення картинка суб'єктивно видається ще різкішою.
Також вам буде цікаво: Як налаштувати AV-ресивер та отримати найкращий звук. Поради журналу What Hi-Fi? для новачків
Отже, проектор JVC DLA-N5, з власним функціоналом HDR, глибоким чорним кольором, відмінними можливостями обробки зображення та передачі кольорів, закладеної в самій фірмовій проекційній технології, набагато перевищує рівень своєї, нехай і чималої в абсолютному значенні ціни. N5 — відмінна інвестиція в можливості отримати справжнє задоволення від сучасного кіно.