hi-fi - на главную
MENUHi-Fi.com.ua
Каталог товаров
ArtisonAtlas CablesAudio-GDAureaBowers & WilkinsBurmesterCabasseClasse AudioClearaudioClearaudio VinylDaliDefinitive TechnologyDenonE.A.R./YoshinoHEOSJICOJVCLEDestLW SpeakersMarantzMatrix AudioMean wellNagaokaNordostP5Polk AudioRaidhoReal CableRotelSavantSCANSONIC HDThorensTonar
Розпродаж Hi-Fi!!!
про нас каталог продуктів новини де купити ua / ru




       // Портал Hi-Fi
         // Hi-Fi новости
           // Інтегрований підсилювач Cabasse AMP 240 S (Abyss) з DSP коре...

Інтегрований підсилювач Cabasse AMP 240 S (Abyss) з DSP корекцією динаміків. The Absolute Sound

Автор: Роберт Е. Грін (Robert E. Greene), The Absolute Sound

Автор: Роберт Е. Грін (Robert E. Greene), The Absolute Sound

Якби в наших щорічних нагородах була категорія "найінноваційніший, перспективний продукт", то Cabasse Abyss (наприкінці вересня 2024 року переіменовано на Cabasse AMP 240 S — прим. перекл.) був би головним претендентом на неї. Abyss (перекладається, як Безодня — прим. перекл.) — це дійсно видатний продукт, який відкриває нові горизонти у використанні цифрової обробки сигналу для вирішення деяких фундаментальних аспектів роботи колонок і їхньої взаємодії з приміщенням у керований користувачем спосіб, який є менш інвазивним, ніж звичайна обробка для корекції приміщення, і набагато простіший у налаштуванні, ніж такі системи корекції приміщення. Більше того, при використанні з колонками Cabasse, він запрограмований спеціально для адаптації до колонок, щоб оптимізувати їхні характеристики способами, недоступними для звичайних систем DSP корекції, особливо в динамічному плані.

Результати можуть бути напрочуд гарними, хоча для досягнення найкращого результату потрібна значна обережність при налаштуванні параметрів пристрою. Проте, щоб пояснити, на що саме здатний AMP 240 S, знадобиться тривала розмова. Те, що він робить, не так просто пояснити; насправді, на веб-сайті Cabasse навряд чи можна знайти детальне пояснення, хоча компанія була дуже відкритою щодо конкретики, коли я запитував. Отже, перш ніж перейти до деталей, дозвольте мені запевнити вас, що екскурсія по технологіям Cabasse AMP 240 S буде дуже корисною.

Крім того, ви повинні сприймати як належне те, що функції потокової передачі і базового посилення AMP 240 S працюють добре. (Я використовував Tidal HiFi через Ethernet-з'єднання, оптичний вхід від CD-транспорту, аналоговий вхід для зовнішнього еквалайзера — все це легко налаштовується, чудово працює, а управління функціями здійснюється через додаток, встановлений на iPad). Але вони не є предметом цього огляду. Скоріше, головна тема — це відмінні речі, які робить Cabasse AMP 240 S в плані DSP обробки для виправлення поведінки колонок і особливо колонок Cabasse, в даному випадку — Murano Alto. Саме ці функції DSP виводять AMP 240 S в іншу категорію, ніж звичайні потокові інтегровані підсилювачі, і роблять його продуктом, що представляє винятковий інтерес не лише з точки зору хороших характеристик потокового відтворення і посилення. І саме ці функції DSP ми в першу чергу і обговоримо в цьому матеріалі.

Музична інтерлюдія

Далі мені потрібно буде розповісти про велику кількість проблем і способів боротьби з ними. Отже, перш ніж ми почнемо цю довгу дискусію (яка може здатися дещо нудною, але, сподіваюся, вона того варта), дозвольте мені підсумувати результат, коли все налаштовано саме для ідеального ефекту в конкретному випадку. Я великий шанувальник віолончельної гри Офри Харной (Ofrah Harnoy), і мені подобається слухати її альбом "Улюблені номери на біс" (Favorite Encores), записаний для ProArte багато років тому. Більшість п'єс були записані в студії, але дві з 10 п'єс були записані наживо. Звучання цих записів відрізняється і в чомусь менш переконливе, але вони, безсумнівно, демонструють віртуозність Харной в дії (її "Танок ельфів" — Dance of the Elves просто вражає уяву). (Студійна) "Колискова" (Lullaby) Гершвіна-Хейфеца-Харной (Gershwin-Heifetz-Harnoy) з комбінацією AMP 240 S/Alto Murano, належним чином налаштована, створила чудову факсиміле звучання справжньої віолончелі наживо. Це дуже приємно, але насправді наступний трек, "Piatti Caprice", продемонстрував у звуковому плані відмінні результати цифрової обробки сигналу в Cabasse AMP 240 S. У цьому (живому) треку присутній деякий шум аудиторії. Його завжди можна почути, але він має тенденцію здаватися дещо невизначеним. З комбінацією AMP 240 S/Alto Murano кашель був набагато точніше окреслений і локалізований, ніж під час попередніх прослуховувань з іншими системами. Це, звичайно, не головне в музичному плані, але навіть це було вражаюче в плані звуковому. Нелегко сказати точно, чим це було викликано, але я можу запевнити вас, що це відрізнялося від майже усіх інших систем. І, мабуть, таке визначення має музичне значення — особливо в складних музичних ситуаціях. Аудіофахівці постійно говорять про "розподільну здатність", не обов'язково точно визначаючи, що це означає. Але тут вона була в дії. Гадаю, це якось пов'язано з точністю імпульсної характеристики після обробки Cabasse AMP 240 S, про яку ми поговоримо пізніше, але в будь-якому випадку, це було щось незвичне.

А тепер про те, що відбувається в AMP 240 S загалом.

Проблеми колонок, які потребують вирішення, і що з ними робить Cabasse AMP 240 S

Найпростіший спосіб отримати уявлення про те, що робить AMP 240 S (особливо для колонок Cabasse), — це уявити, що він атакує низку конкретних проблем, що є у всіх або майже у всіх колонок. Ці проблеми часто просто ігноруються. Але це не означає, що їх немає! Отже, почнемо:

1) Фазова лінійність і точність форми сигналу. Теоретично, колонка повинна відтворювати точну акустичну копію вхідного сигналу, що надходить на неї або на вхід підсилювача, якщо підсилювач вмонтовано в колонку. Але в реальності цього практично ніколи не відбувається з пасивними колонками і не часто з активними, що мають вбудований підсилювач. Таке можливо: Пасивні колонки з кросоверами першого порядку можуть це робити. Але кросовери першого порядку призводять до інших труднощів, і в цілому індустрія акустики просто вирішила проігнорувати ідею буквального відтворення і перейшла до плоскої АЧХ. Звичайно, пласка АЧХ — це частина буквального відтворення, але це не все. Фазова поведінка також має бути правильною. (Правильна — означає "фазово лінійна" — зсув фази кожної частоти повинен бути прямо пропорційний частоті, що відповідає розподілу всіх компонентів у часі).

Ця ситуація дещо дивна, оскільки кожен, хто досліджував її, знає, що фазова нелінійність насправді чутна. Ще в дев'ятнадцятому столітті люди вважали її нечутною: Це був закон Ома (інший, а не V=IR). Але як тільки стало можливим виробляти фільтри з пласкою АЧХ, але нелінійною фазою ("всепропускні фільтри"), стало очевидно, що такі речі можна почути. (Джерело).

Дещо бентежить те, що ті ж самі люди, які претендують на те, щоб привнести науку в аудіо, одночасно стверджують, що фазова лінійність не чутна, оскільки демонстрації чутності походять від деяких з найавторитетніших наукових діячів у цій галузі. Оскільки системи DSP можуть з легкістю створювати багатосмугову фільтрацію, також легко продемонструвати її чутність для себе. (Я слухав системи, що фазолінеаризують динаміки без зміни частотної характеристики. Ефект не такий виразний, як при зміні АЧХ, але він, безсумнівно, є, і в будь-якому розумному сенсі він значно більший, ніж багато з того, про що турбуються звукорежисери).

Можна припустити, що тут є певна частка нещирості. Оскільки фазову лінеаризацію важко реалізувати в пасивних колонках без DSP, було зручно стверджувати, що це не має значення. Але тепер, коли DSP стає поширеним явищем, мабуть, люди принаймні визнають, що це реальна проблема; помилки фазової лінійності менш очевидні, ніж помилки частотної характеристики, але все ж таки є реальною проблемою.

Фазова лінійність у системі без нелінійних спотворень і з пласкою АЧХ математично еквівалентна збереженню імпульсів: імпульс на вході дає імпульс на виході. Це також еквівалентно збереженню будь-якого широкосмугового сигналу. Наскільки далекі від цього більшість колонок, можна побачити тут, наприклад, в опублікованих вимірюваннях колонок. AMP 240 S, при використанні з колонками Cabasse, бере на себе зобов'язання виправити це, зробити так, щоб імпульс на вході давав імпульс на виході. Оскільки конкретна необхідна обробка залежить від динаміка — хтось коригує динамік, — пристрій для цього повинен бути запрограмований для конкретного динаміка. В даному випадку це означає, що специфічні алгоритми обробки в AMP 240 S призначені лише для конкретних моделей колонок Cabasse.

Cabasse стверджує, що AMP 240 S при використанні з колонками Cabasse в значній мірі орієнтований на оптимізацію імпульсної характеристики, і це дійсно має місце. (Звукові ефекти будуть розглянуті пізніше.)

2) Взаємодія басу з кімнатою. Як усім відомо, поведінка басів колонки сильно залежить від того, де саме вона знаходиться в кімнаті для прослуховування. Cabasse Cabasse AMP 240 S коригує вплив меж кімнати (зокрема, стіни позаду колонок), дозволяючи користувачеві «пояснити» AMP 240 S, де знаходяться колонки. Це не така детальна система корекції, як система корекції всієї кімнати, і вона базується не на вимірах у кімнаті, а на геометрії. Тим не менш, це корисно.

3) Компенсація гучності. Відомо, що сприйняття тонального балансу залежить від рівня гучності (наприклад, криві рівної гучності Флетчера-Мансона (curves of Fletcher-Munson) та інші, що з'явилися пізніше). Найочевидніший загальний вплив на музику — це насамперед втрата відчутного баса зі зменшенням гучності, хоча також відбувається зсув у верхніх частотах. У минулі роки преампи мали кнопки "гучності" (мається на увазі тонкомпенсація — прим. перекл.) для прослуховування на низькій гучності. Деякі з них все ще мають це. Але Cabasse AMP 240 S пропонує набагато повнішу і детальнішу корекцію (так звану DFE), яка працює шляхом безперервного моніторингу рівня сигналу і здійснює мікрокорекцію набагато детальнішим способом, ніж кнопки "гучність вкл." або "гучність викл.". Він також вносить деякі (менші) зміни з низькими частотами — здається, навіть з усіма. Він також регулюється користувачем, за допомогою регулятора, який вмикає або вимикає його, а також дає змогу користувачеві налаштувати рівень, на якому він починає працювати. Це дуже корисно і працює, як на мене, дуже ефективно, незалежно від того, як ви ставитеся до такої обробки з філософської точки зору. Знову ж таки, про звукові ефекти поговоримо пізніше.

4) Розміщення динаміків. Майже всі колонки безпечно і чисто сприймають таку потужність протягом коротких інтервалів часу, яку вони не змогли б сприйняти без пошкоджень протягом довгих інтервалів. Особливо це стосується басових сигналів. Це означає, що зазвичай, за відсутності будь-якої обробки, динамічна потужність колонок витрачається даремно на перехідні процеси низьких частот. Система AMP 240 S, при роботі з сумісними колонками Cabasse, вмикає обробку, яка відстежує сигнал і надає колонкам стільки потужності, скільки безпечно, залежно від контексту. (Це дещо нагадує систему Devialet SAM.) Це дозволяє Murano Altos, які мають помірний розмір, видавати приголомшливий басовий панч, що значно перевищує те, що можна було б очікувати від колонок такого розміру. Це нелінійний процес, заснований на постійному цифровому моніторингу рівня сигналу і контексту.

5) Акустика кімнати прослуховування. Кімнати відрізняються за своєю акустичною "жорсткістю". Відповідний тональний баланс для відтворення, таким чином, певною мірою залежить від кімнати. Cabasse AMP 240 S пропонує користувачеві на вибір декілька різних балансів, призначених для компенсації характеру кімнати для прослуховування. З мого досвіду ця функція виявилася напрочуд корисною. (Зазвичай я використовував рівень одиницею нижче нейтрального (нижчий рівень для більш відбиваючих приміщень), хоча це складне питання, про що я розповім пізніше, оскільки AMP 240 S з Murano Altos піднімає осьову характеристику на високих частотах, щоб компенсувати падіння АЧХ.

6) Компенсація помилок запису. Cabasse AMP 240 S пропонує "регулятори тембру" — регулювання низьких і високих частот — зі звичайних причин. Завжди корисно і з DSP без звукового штрафу.

7) Частотна характеристика в деталях самих колонок. Це, звичайно, знайоме і майже в переважній більшості життєво важливе питання. І конструктори колонок працюють над ним автоматично. Але DSP може допомогти. За допомогою DSP можливі такі детальні модифікації АЧХ, які недоступні або принаймні непрактичні за допомогою аналогових модифікацій кросовера. Існує практична межа того, що можна зробити в цьому відношенні з аналоговими схемами, особливо на рівні колонок, де працювати з фільтруючими елементами складніше і де в результаті потрібно отримати щось, що підсилювачі все ще можуть ефективно відтворювати. З DSP немає реальних обмежень на те, що можна зробити, або, принаймні, ці обмеження значно зменшуються порівняно з пасивними схемами кросовера з динаміками. Важливо ще раз зазначити, що в DSP амплітудно-частотною характеристикою можна керувати незалежно від фазової поведінки, так що пункт 1 вище й питання частотної характеристики можна вирішити одночасно.

AMP 240 S дозволяє широко контролювати частотну характеристику, як вже зазначалося. Але він також дозволяє детально модифікувати частотну характеристику, пристосовуючи її до конкретних моделей колонок Cabasse. Користувач вибирає в меню модель колонки Cabasse, яку він використовує, і система генерує відповідну корекцію АЧХ. Це відкриває можливість зробити акустичні системи відповідного типу набагато кращими, ніж ті, що працюють як пасивні колонки без обробки DSP.
Можливість зробити це (і зробити фазову лінеаризацію), звичайно, не нова ідея. Вже наприкінці 1990-х років аудіо група Ессекського університету в Англії випустила пристрій, який коригував частотну характеристику і лінеаризував фазу, і який можна було запрограмувати на будь-яку бажану колонку. У AMP 240 S запрограмовано лише колонки Cabasse, хоча AMP 240 S працює також з будь-якою колонкою, якщо обрати для неї "Other", що перевершує орієнтований на колонки DSP, хоча функції, не специфічні для конкретної колонки, все ще доступні.

Деякі з цих елементів працюють у стандартний спосіб. Регулятори низьких і високих частот схожі на звичайні регулятори тембру, вибір кривої адаптації до кімнати для "жорсткості" дуже схожий на регулятори "нахилу" Quad, а регулятор відстані до задньої стінки просто регулює рівень низьких частот для компенсації відстані (наскільки я можу судити). Але деякі з регулювань працюють досить складно і потребують детального, окремого розгляду, я почну з компенсації гучності, так би мовити, з регулятора "гучності".

На практиці: Компенсація гучності

У класичному традиційному аудіо запис призначений для відтворення на певній гучності, і він збалансований так, щоб звучати саме на цій гучності через нейтральні колонки. Але на практиці ця теорія має два недоліки: По-перше, ніхто не знає, яка саме гучність призначена для відтворення. Бували й винятки: покійний Габріель Вінер (Gabriel Wiener) на початку своїх записів використовував тестовий тон, який повинен був використовуватися для встановлення гучності на певному рівні шляхом вимірювання. Чому цієї надзвичайно логічної процедури більше ніхто не дотримувався — незрозуміло. Але майже у всіх випадках гучність виставляється просто на слух до того рівня, який здається приємним. Звичайно, це не досить точно. Зміна гучності на 1 дБ зміщує відносний рівень басів на 2 дБ: Зменшіть гучність на 3 дБ, і рівень басів знизиться не на 3 дБ, а на 6 дБ. (Криві рівної гучності фактично вдвічі ближчі одна до одної в області низьких частот, хоча це лише приблизний показник і детально залежить також від частоти). Отже, баси звучать відносно ослаблено. Ця проблема є реальною. І на початку розвитку "hi-fi" на преампах була кнопка під назвою "гучність", яка посилювала бас на потрібну величину. Але, звичайно, ця універсальна компенсація була в кращому випадку наближенням, оскільки правильна компенсація залежить від рівнів, а також певною мірою від контексту (рівня та характеру вхідного сигналу — прим перекл.). Незважаючи на це, регулятор гучності зазвичай вважався за «краще, ніж нічого». Але компенсація гучності в AMP 240 S з іншого світу, далеко за межами цих простих змін частотної характеристики. Як я зрозумів, Cabasse провів багато ретельних досліджень того, як генерувати найбільш відповідну компенсацію в динаміці, що змінюється разом з рівнями і загальним контекстом музики в часовому інтервалі навколо кожної миті.

Як і у випадку з будь-яким іншим складним динамічним DSP, дуже важко точно знати, що відбувається технічно, або перевірити ефекти за допомогою звичайних вимірювань (останнє практично неможливо). Треба слухати. І я повинен сказати, що, на мій подив, результати мені сподобалися у багатьох випадках (ви можете вимкнути його, якщо хочете, і ви можете вмикати і вимикати його, щоб подивитися, що він робить, і ви також можете регулювати спосіб його застосування). Мені здалося, що при обережному використанні, дуже багато записів звучать "краще" на помірних значеннях, на яких я люблю грати музику. Бас, природно, був піднятий, але було також відчуття, що низькорівневі деталі були представлені більш переконливо на нижніх частотах. Це стосується не лише самого баса, але і нижніх частот над ним. Музика здавалася більш яскравою в певному сенсі, більш насиченою, а не просто з підсиленим басом. Чи звучала вона більш схожою на живу музику? Це питання, на яке важко дати точну відповідь, оскільки на живому заході немає нічого, що відповідало б зменшенню гучності. (Збільшення відстані зменшує рівень, але має й інші ефекти. Пряме зменшення гучності не відбувається в живій музичній реальності).

Тут є справжня проблема: Більшість людей не хочуть відтворювати записи так голосно, як вони були відтворені на мастерингу, і, звичайно, не на рівні живої музики на близькій відстані, де зазвичай знаходяться мікрофони. У цьому сенсі ви майже завжди зменшуєте звук. Питання в тому, що ви збираєтеся з цим робити.

Я виявив, що ця особливість Cabasse AMP 240 S, якою б незвичною вона не здавалася, у багатьох випадках створює приємний ефект. Звичайно, це свого роду слизька доріжка, що відкриває можливість для всілякої нелінійної обробки, яка у підсумку може змінити музику невдалим або, принаймні, штучним чином. Але ця обробка здавалася мені добре зробленою і корисною. Поки дух покійного Гейба Вінера не приведе всю індустрію до стандартизації рівнів відтворення, щось подібне, гадаю, буде потрібне. І цей працює добре. Досить часто вимкнення обробки робить звук анемічним, а ввімкнення її назад повертає музиці, так би мовити, червоні кров'яні тільця (RBC). До цього можна майже звикнути. Я думаю, що для багатьох людей однієї цієї функції буде достатньо, щоб виправдати використання AMP 240 S. (До речі, такі речі передбачають значну "латентність", часову затримку всього сигналу для його обробки, яка є дуже великою. Існує помітна затримка вихідного сигналу порівняно з вхідним, як ви можете почути, змінивши гучність вхідного сигналу і помітивши, скільки часу потрібно для того, щоб гучність вихідного сигналу відобразила цю зміну).

Загальний досвід прослуховування — найкращий

Коли все налаштовано якнайкраще, система AMP 240 S плюс Murano Alto часто давала чудові результати. Cabasse, як я зрозумів, пишається звучанням своїх колонок, і комбінація AMP 240 S/Murano Alto дійсно забезпечила чудове просторове відтворення. Пес Ральф (Ralph the Dog) на тестовому CD 1 від Stereophile рідко звучав так ретельно, коли він був поза фазою, і водночас добре сфокусований у фазі. А оркестрова музика, особливо, мала добре локалізовані і відокремлені інструменти, а також тонке відчуття простору навколо. Концентричний драйвер, схоже, дійсно доставляє товар у просторовому плані. Це зробило дуже приємним прослуховування великих ансамблів у великих приміщеннях. І навіть якщо тональне забарвлення дещо відрізнялося від того, що я очікував, загальне враження було дуже переконливим в музичному плані. Ця комбінація також забезпечує величезний динамічний діапазон, на диво, в басах. Cabasse AMP 240 S — невеликий, майже мініатюрний пристрій за стандартами великих підсилювачів, але він має велику динамічну потужність, й не звучить при цьому напружено. Базовий звук можна регулювати майже до безкінечності, але при оптимальному налаштуванні забезпечується задовільне оркестрове звучання, виняткове в порівнянні зі звичайними колонками. Якимось чином, який неможливо не помітити, людина занурюється в музику. Я завжди трохи скептично ставлюся до подібних тверджень, які здаються занадто особистими, щоб їх можна було перенести на інше. Але в цьому випадку це була проста правда. Мені хотілося слухати далі. Проте мене не полишала думка, чи не буде звук ще кращим з іншим еквалайзером — і він став кращим, коли я вручну відрегулював колонки зовнішнім еквалайзером, хоча AMP 240 S підійшов дуже близько.

Підсумок

Я аплодую готовності Cabasse спробувати розібратися з багатьма великими проблемами, пов'язаними з роботою акустики. І в багатьох відношеннях те, що фірма зробила, здається мені дуже успішним. Динамічна компенсація, адаптація до розміщення колонки і акустики приміщення, а також регулятори тембру здаються мені дуже добре розробленими. І якщо автоматична корекція самої колонки в моїй кімнаті не вийшла ідеальною, то за допомогою правильних налаштувань я зміг наблизитися до того, що я вважаю ідеалом. Мені було б цікаво почути, чого можна було б досягти з колонкою, що має трохи менш специфічну діаграму спрямованості, ніж Murano Altos. Мені здається, що Cabasse рухається вперед у вирішенні фундаментальних питань так, як мало хто навіть намагається це зробити. Я вірю в те, що фундаментальні речі треба розуміти правильно, і Cabasse намагається зробити це так, як ніхто інший. Аплодую стоячи.

Також вам буде цікаво: Підсилювач зі стримером Cabasse AMP 240 S — цілковите занурення у музику з високою якістю звучання

ArtisonAtlas CablesAudio-GDAureaBowers & WilkinsBurmesterCabasseClasse AudioClearaudioClearaudio VinylDaliDefinitive TechnologyDenonE.A.R./YoshinoHEOSJICOJVCLEDestLW SpeakersMarantzMatrix AudioMean wellNagaokaNordostP5Polk AudioRaidhoReal CableRotelSavantSCANSONIC HDThorensTonar

Hi-Fi розсилка
E-mail:





про нас | каталог продуктів | новини | де купити |

Copyright © 2002-2025 hi-fi.com.ua. Використання та публікація матеріалів
дозволено за умови використання посилання на сайт hi-fi.com.ua