Фонокоректори: які вони бувають і навіщо потрібні?
Ближче познайомимося з такими важливими пристроями як фонокоректори. Розглянемо дві різні концепції конструювання: транзисторні і лампові на прикладі двох моделей, і як результат різні концепції звучання.
Фонокорректор є абсолютно необхідною річчю в господарстві справжнього прихильника «вінілу». Шляхом його заміни на більш досконалу модель можна здійснити модернізацію аудіосистеми. Вибравши певну модель Фонокоректори, можна додати звучанню системи індивідуальність.
Взагалі, тема Фонокоректори - тема складна і велика, і зібрати добре звучну систему з столу, тонарма, головки і кабелів іноді простіше, ніж знайти під це все найбільш підходящий фонокоректор. Тут можна поміркувати, що ж є кращий фонокоректор? Для початку пропоную, поговорити про те що таке фонокоректор і для чого він власне потрібен.
Фонокорректор - це перетворювач звуку з вінілу, тому що на вінілі звук технічно записаний не так, як на CD або інших носіях. Якщо підключити вертушку без Фонокоректори відразу до підсилювача або муз.центр, то звук буде ледве-ледве чутним навіть на крайньому положенні звукового регулятора і практично без басів. Включення Фонокоректори відразу ж вирішує цю проблему.
У багатьох бюджетних програвачах є вбудований фонокоректор, але на ділі вони програють по звуку своїм стаціонарним побратимам. Якщо фонокоректор в вертушці відключається - це добре. Значить, можна з часом прикупити хороший і поставити його в тракт між вертушкою і підсилювачем (ресивером).
Якщо столів, тонарма і головок з хорошим рівнем звучання виробляється чимало, в тому числі і в середньо-бюджетному сегменті, то в плані корекції все бачиться не настільки райдужно. Коректорів випускається більш ніж достатньо, але, як показує практика, дійсно добре звучать апаратів, і тим більше апаратів безкомпромісних по звуку мало. Виходить так, що саме коректор в сучасній дійсності є нерідко, самим «вузьким місцем» вінілового тракту, Загальна тенденція при виробництві коректорів - спрощення схем, здешевлення елементної бази, економія на всьому і одночасно високі ціни. Якщо порівняти «на вагу», то коректор трохи складніше того ж зовнішній підсилювач, проте «кілограм» більшості сучасних коректорів коштує набагато більше, ніж той же вага пристойного підсилювача. Розвиток виробництва механічної частини вінілового тракту помітно випереджає розвиток сучасного «корректоростроенія».
Фонокоректори діляться на типи - ММ і МС. Що це таке?
Проблема вибору Фонокоректори для вертушки тісно пов'язана з іншою проблемою: проблемою картриджів і голок звукознімача до них. Справа в тому, що на сучасні просунуті вертушки підходять головки двох типів - ММ і МС. Не буду морочитися технічними термінами і скажу просто - вважається, що МС звучить краще, але і коштують вони набагато дорожче. Більшість вініловодов слухають платівки через стандартні ігликартріджі ММ. Більшість вертушок, що продаються в магазинах, оснащені саме ММ-картриджами. Тому що МС - це вже наступний ціновий рівень (МС повинна відповідати вертушка і взагалі вся звукова система) і далеко не кожному він потрібен.
Таким чином, перед покупкою Фонокоректори треба зрозуміти, голова ММ або МС стоїть на твоїй вертушці.
Фонокоректори бувають тільки ММ, тільки МС, або ще бувають з перемикачами МММС.
Якщо Ви не плануєте змінювати голову на програвачі з ММ на МС, то має сенс дивитися тільки фонокоректор ММ. Попереджаю: не на всі програвачі ММ можна ставити МС, до бюджетних зазвичай передбачена тільки ММ-голова.
Якщо Ви плануєте змінювати голову звукознімача (картридж) ММ на МС в доступному для огляду майбутньому, то має сенс шукати фонокоректор з перемикачем c ММ на МС і назад :)
Також фонокоректори можна розділити на дві великі групи - лампові і транзисторні. У нас є можливість розглянути відмінності на таких яскравих представників як Clearaudio Balance + MC, і EAR/Yoshino 834 P deluxe. Дві різні концепції конструювання Фонокоректори, від двох різних виробників, і як результат, різні концепції звучання. Давайте ж почнемо.
Clearaudio Balance + MC
Сучасна концепція і чудова конструкція покладена в основу Фонокоректори Clearaudio Balance +, призначеного для головок звукознімачів ММ і МС-типу. За ним стоїть весь багаторічний досвід німецької компанії Clearaudio в області розробки аналогової техніки класу High-End.
Фонокорректор Clearaudio Balance + має повністю балансних, ретельно спроектовану конструкцію, з незалежними лівим і правим каналами. Всі деталі та компоненти розміщені в масивному корпусі, вифрезерувана з єдиної алюмінієвої заготовки, і переважній всілякі шкідливі резонанси. Виносної блок живлення в окремому корпусі забезпечує точне і стабільну напругу для схем Фонокоректори. Все це дає виключно високе розділення каналів - більше 100 дБ.
На передній панелі Clearaudio Balance + є вихід для навушників і ручка Variable для регулювання гучності, проте вона діє тільки при натисканні кнопки "variable" з синім світлодіодним індикатором над нею. Друга кнопка на передній панелі дозволяє приглушити звук - Mute.
Технічні характеристики:
- Режим: MM/MC
- Коефіцієнт посилення 1 кГц: 63 дБ (MC Mode); 44 дБ (MM Mode)
- Вхідний імпеданс: 220 Ом/510 пФ/MC; 47 kOм/270 пФ/MM
- RIAA корекція (75? S/318? S/3180? S): Так
- Точність характеристики RIAA: ± 0,1 дБ
- Спотворення: 0,001% (IEC)
- Сигнал-шум:> 89 дБ (MM Mode); > 74 дБ (MC Mode)
- Перехресні перешкоди:> 92 дБ (на 1 кГц)/HOT-WIRED
- Максимальна вихідна напруга: 10,5 В (при 1 кГц)
- Робоча напруга: ± 18 В DC/зовнішнє джерело живлення
- Напруга в мережі: 115 або 230 В
- Виходи: Несіметрічний (RCA)
- Балансний (XLR)
- Вага: Приблизно 2,5 кг (джерело живлення); прибл. 1,8 кг (попередній)
- Розміри (Ш/Г/В, мм): 182 х 220 х 55
EAR 834P DELUXE (MMMC)
Вже більше 25-ти років торгова марка EAR славиться ламповими підсилювачами найвищої якості і надійності. Тім де Паравічіні, засновник і розробник цієї англійської компанії, почав свою діяльність в сфері аудіо в далекому 1965-го року, а на початку 70-х перебрався до Японії, де працював в Luxman Corp., поклавши тим самим початок лампового ренесансу. Повернувшись до Англії, Тім де Паравічіні заснував EAR Перший же підсилювач, створений під цією маркою "EAR 509" відразу завоював величезну популярність і протримався у виробництві близько чверті століття.
За визнанням багатьох фахівців, де Паравічіні є справжнім гуру лампової техніки. Коли Полу Маккартні потрібно що-небудь для своєї студії або для домашньої системи, він відразу звертається до Тіма. Тім де Паравічіні, який попрацював у багатьох куточках земної кулі, має величезний досвід і сповнений оригінальних ідей, що знаходить відображення у всьому, до чого торкається його рука.
Коли Тім де Паравічіні береться за роботу, він виконує її як слід, будь то студійна апаратура на замовлення або фонокоректор.
З огляду на його багаторічний досвід розробника і виробника, мало хто може зрівнятися з ним в унікальності ідей і життєвого досвіду, що знаходить відображення у всіх його розробках.
Топова модель лінійки, EAR 834P "Deluxe", випускається в обробці "хром і золото". Модель виробляється з особливою ретельністю і підвищеним контролем якості. Фонокорректор підходить до різним типом головок і впишеться в систему самого вимогливого аудиофила. Для справжніх любителів вінілу.
Випускається в міцному металевому корпусі.
Технічні характеристики:
- Тип: ламповий фонокоректор для головок MM/MC
- Використовувані лампи: 3 x ECC83 (або 12AX17)
- Вихідний рівень (максимум): 30 В
- Співвідношення с/ш: 80 дБ
- Вхідна чутливість на 1 вольт на 1 кГц: MM - 2.2mV/MC - 0.22mV
- Аналогові аудіо входи: 1 пара RCA
- Аналогові аудіо виходи: 1 пара RCA
- Макс. вихідний сигнал: 30V
- Колір: Хром/Позолота
- Габарити (ШхВхГ): 130 х 104 х 320 мм
- Виробник: Великобританія