Підлогові колонки DALI Opticon 6. Огляд
DALI розшифровується як Danish Audiophile Loudspeaker Industries, так що назва компанії не тільки говорить про направлення її діяльності, а й задає планку якості. І з якістю тут дійсно все в порядку - навіть відносно недорогі Opticon 6 справляють враження бездоганно виконаних виробів.
В даний час DALI - один з небагатьох виробників акустики, що зберегли виробництво в Європі і не продали свої активи азіатським інвесторам. Звукова ідеологія і принципи конструювання були закладені її засновником, відомим фахівцем в області аудіо Пітером Лінгдорфом, і інженери компанії не зраджують їх до сих пір.
Модель 6 - друга зверху в лінійці Opticon, що отримала нагороду EISA як «Кращі акустичні системи для домашнього кіно 2016 - 2017». Кіно, звичайно, найважливіше з мистецтв, але ми все ж будемо оцінювати виключно музичні здібності цих метрових веж. Але для початку ближче познайомимося з матеріальною частиною.
У конструкції Opticon 6 майже немає елементів, які можна було б назвати звичайними. Перш за все, смуг в цій системі не дві і не три, а 2,5 + 0,5. Це означає, що в парі НЧ/СЧ драйверів один працює в повному діапазоні, до стикування з купольним твитером на 2200 Гц, а другий фільтрується набагато нижче, на 800 Гц. Така ж історія з твітермі: верхній, стрічковий, працює від 14 до 30 кГц, а нижній - від 2200 Гц до 20 кГц, причому спад зверху у нього природний, без фільтра. Це і позначено як 0,5 смуги. Що дає така хитра арифметика? По-перше, правильне, без провалів на стиках зведення смуг, тому що вони частково перекриваються. По-друге, більш рівний імпеданс у всьому діапазоні з малої реактивної складової, що позитивно позначається на мікродінамікі.
Два твітера різного типу, встановлені на загальній платформі (т.зв. гібридний модуль), перекривають широкий ВЧ діапазон без резонансних піків, оскільки кожен працює в оптимальній для себе смузі. Загальна діаграма спрямованості теж розширена, тому що купол і стрічка мають різну дисперсію.
Ще одна власна розробка - 6,5-дюймові НЧ/СЧ-драйвери. Їх дифузори фірмового коричневого кольору штампуються з суміші целюлози з деревним волокном. Такий екологічно чистий композит володіє малою масою, високою жорсткістю і хорошими демпфірувальними властивостями. Підвіси з м'якої гуми надають мінімальний опір рухомий системі.
«Мотор» драйверів складається з потужного ферритового магніту і полюсного наконечника, виготовленого з унікального матеріалу SMC (Soft Magnetic Compound) - полімеру з щільним наповнювачем з магнітних гранул з високою коерцитивної силою. З такого матеріалу можна виготовляти деталі будь-якої форми. Завдання цього елемента конструкції - посилювати магнітне поле і фокусувати його в зоні руху двошаровою звукової котушки. Щоб кошика динаміків спотворювали поле, їх відливають з алюмінію.
Корпуси виготовляються на власній фабриці в Данії по повному циклу - від розкрою листів МДФ на верстатах з ЧПУ до ручної зовнішньої обробки. Передній щит Opticon 6 має товщину 25 мм, для кращої герметизації динаміки встановлені через гумові прокладки. Щоб заднє випромінювання дифузорів НЕ впливало на чутливий стрічковий твітер, він поміщений в ізольовану камеру. Масивна пластина гібридного модуля кріпиться шістьма солідними гвинтами - для усунення вібрацій. Обгрунтованість конструкції видно і в тому, що пара фазоінверторний портів, виведених на задню стінку, що не вклеєні, а кожен прикручений п'ятьма саморізами. Форма вихідних фланців аеродинамічна, щоб не виникали завихрення повітря. Вхідних клем чотири, що має на увазі можливість многопроводним підключення.
Лицьова панель покривається лаком і полірується, стінки обклеюються вінілової плівкою під чорний клен і світлий горіх (на фото), є і модний варіант в білий матовою обробці. Для своєї ціни виглядають «Оптикон» просто розкішно.
Кожна колонка перед упаковкою проходить через пост технічного контролю, де уважно оглядається на предмет зовнішніх дефектів, а потім перевіряється на потрапляння частотної характеристики в задані допуски.
666
паралельно передній лінії, і з точкою прослуховування утворювали рівносторонній трикутник.
Перше, до чого почав прислухатися - чи немає надмірного акценту на ВЧ, все-таки тут два твітера з перекриттям смуг. Спеціально ставив записи з дзвінкими і жорсткими тарілками, але дискомфорту не відчув. До речі, виробник не рекомендує направляти колонки на точку прослуховування, тому що гібридний модуль має трохи більшу віддачу, ніж НЧ/СЧ драйвери (і це неодноразово підтверджувалося нашими вимірами), зате розворотом корпусів можна налаштовувати систему під власний слух і особливості приміщення. Зона стереоефекту дійсно дуже широка - три людини запросто можуть слухати музику, не відчуваючи сильних спотворень звукової сцени. А сцена вражаюча, особливо в самому верхньому діапазоні - наповнення спектральними складовими викликає відчуття тривимірного обсягу з насиченою атмосферою. Крім того, тандем твитеров дає дуже гостру локалізацію уявних джерел. Хоча і інструменти з більш низьким спектром теж чітко позиціонуються на слух, з цим у Opticon 6 проблем взагалі немає.
Але деякі особливості є, і їх потрібно враховувати. Багатий, наповнений звук в діапазоні баса і нижньої середини швидше вийде при підключенні колонок мідним кабелем з солідним перетином. З плоскими Nordost Blue Heaven з'явилося відчуття зайвої легкості, нестачі енергетики. Завдяки наявності стрічкового випромінювача з міддю ми не втрачаємо дозволу на ВЧ, навіть трохи знімається напруга в цій області. Другий момент: за всіма ознаками в області верхнього баса системи мають опір нижче заявлених 4 Ом, що доведеться враховувати при виборі підсилювача. Причому великої потужності від нього не вимагається, з чутливістю у «Оптикон» все в порядку, тут важлива здатність працювати з низкоомной навантаженням. Ось чому після пробних саундчеків ми зупинилися на Simaudio Moon 700i.
У такому варіанті можна було просто сидіти і слухати музику - з драйвом, щільним насиченим саундом, глибоким і розбірливим басом. На спокійних камерних жанрах акустика проявляла рідкісну делікатність, показуючи найменші тембральні нюанси і відтінки. Сподобався тональний баланс, абсолютно рівний від низького баса до самого кордону чутності. І при такій лінійності звучання відрізняється жвавістю, яскравістю і динамічністю - але без спроб що-небудь прикрасити. Той нечастий випадок, коли в характері систем є все необхідне, і немає нічого зайвого, коли точний інженерний розрахунок не шкодить музикальності, а навпаки, обумовлює її.
Джерело: salonav.com/