Бездротовий саундбар DALI Katch One. огляд
Люди часто судять про можливості нової техніки в силу раніше сформованих уявлень. Наприклад, прийнято за аксіому, що компактний гучномовець малого обсягу фізично не може відтворювати глибокий і інтенсивний бас. Данські фахівці, які розробили цю акустичну систему, не згодні з цим твердженням і нам нічого не залишається, як перевірити їх правоту практикою.
Дана модель, по суті, є результат складання ідей і технологій, які Danish Audiophile Loudspeaker Industries вже втілила в двох інших акустичних системах - в саунд-проекторі Kubik One і в портативної «блютус» -колоночке Katch.
Від першого новинка перейняла загальну концепцію, форм-фактор і бездротовий функціонал (причому перейняла в модифікованому вигляді). Від другого - унікальні драйвери, що дозволяють домогтися в корпусі АС вкрай обмеженого обсягу відмінних звукових характеристик, високої потужності і ефективності посилення.
Про попередній Katch, напевно, треба нагадати. Ця плоска бездротова колонка, яка легко поміщається в будь-який портфель або ставиться на полицю прямо перед книгами, вже заслужила прекрасну репутацію. Причому всіх без винятку користувачів вона підкорила не стільки здатністю цілу добу безперервно працювати без підзарядки, скільки умінням «качати» зовсім не дитячий бас.
Тут слід додати, що в Katch не застосовується будь-яких «супербасових» систем і інших психоакустических шаманств. Та й самі інженери DALI, звичайно ж, не ілюзіоністи - вони діяли в рамках все тих же фізичних законів, що лежать в основі будь-якої акустики. Але вони придумали спосіб відсунути існуючі технічні обмеження. І саме його реалізували в саундбаре Katch One , який, ледь з'явившись весною 2019-го, відразу ж був відзначений нагородою EISA 2019-2020 в категорії Sound System.
По праву чи? На цей рахунок - ні найменших сумнівів. Під лаконічною і нарочито простакуватою скандинавської зовнішністю ховається на рідкість хитромудра конструкція. Почнемо з того, що одних тільки випромінювачів десять штук! Шість з них виведені на передній щит саундбара і задрапіровані фактурної тканиною, чотири - на задню, де захищені ажурними гратами.
Активний набір являє собою дві інтегрованих в лицьову панель пищалки з ультралегких текстильними куполами діаметром 21 мм і чотири 9-сантиметрових драйвера незвичайної конструкції - без традиційних кошиків, з інвертованими металевими дифузорами і текстильними центральними ковпачками. У цих головок немає звичних магнітних систем. У твитеров вони зовсім мініатюрні - неодимові. А у мібасовіков сховані всередину сталевого корпусу, де знаходиться приблизно на рівні внутрішнього підвісу дифузора. Так зроблено, щоб максимально зменшити глибину головки і паралельно домогтися максимальної амплітуди ходу її рухомої частини. Остання зроблена перевернутої з тією ж метою - в цьому випадку під дифузором залишається більше вільного простору. Вибір алюмінію замість улюбленої целюлози з вкрапленнями волокон дерева продиктований міркуваннями міцності і жорсткості. А легкі тканинні ковпачки на них служать демпферами для придушення структурних резонансів. Хитро? Це ще квіточки.
З кожним таким драйвером узгоджений власний пасивний випромінювач діаметром 11 см з плоскою мембраною зі сталі. Мідбасові пари, віднесені до заокругленим закінченням лицьовій панелі саундбара, працюють в діапазоні до 2500 Гц. Аналогічні пари на задній стінці зміщені ближче до центру АС і озвучують смугу до 250 Гц, тобто як би виконують функції сабвуфера. При цьому підсилювальна частина має тільки чотири канали (класу D), а не шість, як можна було б припустити. Тобто сигнал на одній з частот ділиться активним кросовером, а на другий - пасивним.
Якщо ви думаєте, що це все секрети Katch One, то помиляєтеся. Щоб усунути неминучий спад АЧХ на НЧ через дуже малого внутрішнього об'єму, в попередній тракт посилення включений DSP, який вирівнює характеристику і має додатковий режим розширення стереоефекту. Але я думаю, що цей процесор заодно служить фільтром, який зрізає всі, що нижче заявленого діапазону відтворення (від 46 Гц) і лімітером в основній смузі, що вступає в дію, коли відтворений рівень досягає максимального для даної акустики порога в 101 дБ. На цю думку наводить простий факт - навіть на гучності, близькій до граничної, немає неприємних «хрипких» спотворень.
Все це сховано в корпусі глибиною менше 7 сантиметрів. Він виготовлений з хитрого композитного пластика з додаванням скловолокна, і може ставитися або на тумбу під телевізор, або кріпитися безпосередньо до стіни. У будь-якому випадку ви отримуєте комплект прикольних фурнитур від дизайнерів DALI: дві знімні дерев'яні ніжки, схожі на винні пробки (але з вибродемпфер!), І спеціальні лямки для підвіски.
Що можна підключити? Зрозуміло, є вхід HDMI з функцією зворотного аудіоканалу для приєднання TV-панелі. Два оптичних порту дозволяють також підключити цифрові джерела - CD-програвач, наприклад, і ігрову приставку (або мережевий аудіострімер). Гніздо USB входом не є - воно служить тільки для підживлення підключаються мобільних девайсів. Від смартфона аудіосигнал приймається по Bluetooth c якістю aptX, а з мобільного плеєра - по аналоговому 3,5-мм входу. Питанню «як підключити?» в DALI теж приділили увагу. Відповідь: просто і красиво. Термінальні панелі заглиблені і перпендикулярні задній стінці, тому які кабелі ні вставляй, проблем з відстовбурченими до стіни коннекторами і загинаються проводами виникнути не повинно.
Настінне кріплення виглядає дуже естетично, але якщо виходити з якості звучання, то воно виходить в якійсь мірі компромісним. Система здатна розвивати дуже високі рівні гучності і «штампувати» баси не гірше великих двосмугових полочніков, але стіна, яка виступає величезним відбивачем звуку, неминуче виділяє смугу до 200 Гц і позбавляє стереофоническое простір глибини. В цьому випадку і варто вдаватися до режиму розширення стерео. Працює ця функція дуже делікатно: не спотворює тональну картину, як деякі, і не сильно розмазує віртуальні джерела по звуковий панорамі - вона лише акуратно додає масштабності в загальну атмосферу.
Установка на ніжках трохи знижує «драйвові» якості системи, зате дозволяє домогтися такої виразності звучання, що ваші гості напевно почнуть шукати в кімнаті приховані системи Hi-Fi. Для цього краще повернутися в режим Focus (стерео як є, без розширення), а потім залишається лише підібрати на слух оптимальне зміщення фасаду Katch One щодо краю полки або столу - утворюється виступ працює як частина акустичного оформлення і помітно впливає на те, як сприймається бас , мидбас і середина. В одному з положень ви гарантовано знайдете шуканий баланс тембрів - настільки правильний, що його можна наводити як приклад деяких контрольних моніторів!
І тільки так нова «єдина» аудіосистема DALI розкриває всі свої музичні таланти. Однак перед детальним описом звучання, ми все ж висловимо пару загальних спостережень - для вірності пріоритетів.
Katch One не претендує на рівень дорогих аудіосистем, «заточених» під витяг найтонших музичних нюансів з Hi-Res Audio. Тут відмінності в якості звучання між різними входами і Bluetooth, наприклад, так ускользающе малі, що їх немає сенсу описувати. Але це не означає, що тракт в саундбаре не відрізняється високою роздільною здатністю. Навпаки, нарешті ми бачимо прорив в якості саме там, де він був дійсно потрібен - безпосередньо на етапі електроакустичного перетворення! І ось що це дає.
Верх лише трохи підсолоджений повітряними компонентами, але в ньому вгадується фірмовий почерк DALI - мінімум відхилень і максимум важливих деталей. Якщо підфарбовування і відчувається, то вона не нав'язлива, не має ні «пісочних», ні «сталевих» відтінків. Промальовування дзвінких інструментів для саундбара дуже хороша - не затиснуті, динамічна. Передача шумових складових натуральна і відверта. Саунд нікому не здасться приглушеним або бідним.
В середньому регістрі може бути невеликий акцент (а може і не бути - все залежить від того, як Katch One «заспіває» з опорою, на якій стоїть), що нагадує рупорний, але він навіть корисний і надає звучанню трохи вінтажну теплоту. У цьому діапазоні система не перебільшує нюанси і не компресують динаміку, як це робить більшість компактних АС.
Бас - взагалі окрема тема. Ми очікували, що він буде найсильнішою стороною Katch One і не помилилися. Система реально бере діапазон від 50 Гц (на всякий випадок навіть перевірили спектроаналізатором) і робить це дуже переконливо. У звучанні немає аморфного гулу, тому текстура в низах читається без жодної напруги. Удар бочки не друкується в грудях, як від справжнього саба, зате чудово чутно, що це була саме бочка і, що ще важливіше, яка саме (ви здивуєтеся, наскільки по-різному вони можуть звучати в різних барабанних установках). Така ж розбірливість проявляється і на мідбас. Немає відчуття, що контрабас зливається з віолончеллю, і що першим не вистачає сили, а другим - дерев'яної «плоті». У цій ясності і бачиться ключова відмінність саундбара DALI від всіх аналогів, схожих на нього по габаритними показниками.
Власне, з цієї причини ми навіть не стали катувати новинку кінотеатральними програмами. Декодерів у неї все одно немає, а низькочастотні ефекти модель і так повинна передавати з такою повнотою і правдоподібністю, якого позаочі вистачить любителю гучних блокбастерів. Але для повноти експерименту ми все ж послухали пару «атмосферних» треків зі звуками природи, включаючи і записи потужних грозових розкатів. Усі без винятку прозвучали дуже органічно.
Джерело: salonav.com