Технології Bowers & Wilkins
Bowers & Wilkins, широко відома як B&W, — британська компанія, яка виробляє споживчі та професійні акустичні системи та навушники. Компанія Bowers & Wilkins була заснована в 1966 році Джоном Бауерсом (John Bowers) в Уортінгу, Західний Сассекс, Англія, а в жовтні 2020 року B&W була придбана Sound United, холдинговою компанією, яка володіє декількома іншими аудіобрендами.
Технології, дослідження та розробки Bowers & Wilkins веде протягом усієї своєї більш ніж півстолітньої історії. Можна сказати, що це є майже основною діяльністю Bowers & Wilkins. Інновації спочатку стимулював та здійснював засновник компанії Джон Бауерс (1922–1987). З моменту заснування Bowers & Wilkins значна частка прибутку інвестувалась у розробку нових продуктів.
У 1982 році компанія відкрила спеціалізований дослідницький центр під назвою «SRE» або «Дослідницька установа Стейнінгу» у Стейнінгу, приблизно за 10 миль від Вортінга. Цікаво, що для цього використовувалися площі, що перед цим належали SME, англійським розробникам тонармів, які мусили скоротити виробництво через спад продажів у результаті появи нового цифрового носія — CD. Тут були організовані кімнати для прослуховування, від напівбезехових камер і до типових віталень. Також було встановлено сучасне обладнання, таке як лазерний інтерферометр. З 2018 року розробки Bowers & Wilkins ведуться у більшому корпусі Southwater Research & Engineering (абревіатура SRE при цьому залишилася без змін), він розташований у місті Саутуотер, Західний Сассекс.
Конструкція корпусів акустичних систем Bowers & Wilkins з 1975 р. розроблялася промисловим дизайнером Кеннетом Грейнджем (Kenneth Grange). Наприкінці 1990-х, починаючи з розробки акустики серії 800, головним конструктором став Мортен Вільєрс Уоррен (Morten Villiers Warren).
Мортен Вільєрс Уоррен
Технології Bowers & Wilkins визначили і зовнішній вигляд акустики компанії. Наприклад, знамениті жовті дифузори динаміків середніх частот. Запатентоване використання жовтих кевларових волокон, просочених смолою, що надає жорсткість, почалося 1974-го року.
Цей композитний матеріал довів свою контрольовану жорсткість та внутрішнє демпфування, зводячи до мінімуму спотворення. Його властивості підтвердились із використанням лазерної інтерферометрії.
Можна сказати, нещодавно, в колонках Bowers & Wilkins кевлар на середніх частотах поступився місцем дифузорам Continuum. Цей матеріал дебютував у серії 800 у 2015 році, причому B&W стверджує, що на його розробку пішло близько восьми років. Дифузор Continuum є багатошаровою конструкцією, яка робить відтворення середніх частот «найприроднішим». Втім, подробиці конструкції дифузорів Continuum Bowers & Wilkins не розголошує.
В акустиці Bowers & Wilkins DM6 1976 випуску була реалізована фазова лінійна передача. Динаміки DM6 встановлені в рознесених вертикальних площинах.
У 1977 році в DM7 було представлено твітер, відокремлений від корпусу основного динаміка. З того часу це стало фірмовою особливістю багатьох колонок Bowers & Wilkins. Потім інженер Лоуренс Дікі (Laurence Dickie) винайшов корпус Matrix, який зменшує фарбування звуку корпусу. Ця топологія розпірок, що встановлені по всьому корпусу, підвищує його жорсткість.
Bowers & Wilkins Matrix 802
Дікі використав відому концепцію, але розподілену на весь кабінет, не лише окремі стінки. З того часу Matrix з великим успіхом застосовується в акустиці Bowers & Wilkins.
Акустика Nautilus з'явилася в результаті розпочатих самим Бауерсом досліджень ідеальних диполів. Перед смертю Бауерс передав це дослідження Дікі, який відкрив принцип експоненційної конічної трубки. «Наутілус» був одним із наймасштабніших науково-дослідних проектів Bowers & Wilkins. Замість динаміків з відкритим тилом (Open Baffle), в ньому використовуються драйвери, навантажені з тильного боку на івертовані рупори або на експонентно звужувані трубки. Таким чином, поглинається тилове випромінювання і динамік працює в практично ідеальних умовах.
Nautilus — прототип та модель
Конструкція кабінету Nautilus заснована на елементах із армованого волокном пластику. Результатом химерної форми колонки став її майже ідеальний звук із практично нульовим забарвленням від корпусу. Продовжуючи концепцію, компанія часто обладнує твітери інших моделей колонок саме трубками Nautilus.
Концепція Tweeter-On-Top у поєднанні з технологією Solid Body Tweeter була повномасштабно реалізована в системах серії 800 Diamond. Твітер та його акустичне оформлення винесені в окремий кулеподібний корпус, що дозволило уникнути паразитних дифракційних ефектів та негативного впливу середньочастотного випромінювача.
«Flowport» — спеціальна структура поверхні стінок порту фазоінвертора, що дозволяє знизити турбулентність повітряного потоку, що пульсуючи проходить через нього. В такий спосіб вдалося усунути шкідливі призвуки. Форма періодичних заглиблень нагадує поверхню м'ячика для гольфу.
Алмазний твітер Diamond (точніше – алмазна мембрана твітера) був розроблений для створення оптимального співвідношення маси мембрани твітера та її жорсткості. Дифузор твітера Diamond вирощений методом хімічного осадження з парової фази. Він здатний рухатися, як жорсткий поршень у необхідному діапазоні частот, реально це вся чутна область нижче 20 кГц.
Басовий драйвер Aerofoil — ще одна технологія Bowers & Wilkins. Унікальний профіль Aerofoil отримав подвійний дифузор з Rohacell – легкого та жорсткого композиту з вуглецевого волокна та пінопласту. Від листового матеріалу в дифузорі відмовилися на користь просторової структури з двох надміцних тонких шарів та жорсткого, але надлегкого наповнювача між ними. Це дозволило досягти роботи на високих амплітудах у чистому поршневому режимі, без деформацій, а отже, без паразитних спотворень.
Список інновацій Bowers & Wilkins, представлений тут, звичайно, не можна вважати повним. Ще чимало можна розповісти про конструкцію кросоверів, опор, звукових котушок, кріплення динаміків у корпусі та багато іншого. Але навіть у цьому випадку повноти не досягнути, оскільки інновації Bowers & Wilkins продовжуються у кожній новій моделі.
Також вам буде цікаво: Відтепер українські меломани та поцінувачі якісного звуку зможуть долучитися до напрацювань та спадщини культового англійського бренду Bowers & Wilkins